„Zastavte valcovanie legislatívneho procesu!“ kričia známe právne združenia. Toto vyčítajú Novele trestného zákona.
Ako informujú SITA webnoviny, mimovládne organizácie Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, INEKO a Via luris odovzdali v stredu predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) petíciu s 38-tisíc podpismi proti prijímaniu zásadných zmien v oblasti trestného práva v skrátenom legislatívnom konaní. Ich cieľom je požiadať samotného predsedu, aby zastavil valcovanie legislatívneho procesu. Z toho dôvodu mu nesú aj symbolický valec z hračkárne.
Hlavným zámerom mimovládok je prekaziť plánované zrušenie špeciálnej prokuratúry, a taktiež zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov. Podľa nich všetky tieto návrhy ohrozujú demokraciu štátu a navyše skrátené legislatívne konanie nie je v súlade s podmienkami pre jeho uskutočnenie. Organizáciám chýba štandardné medzirezortné konanie, ktoré chce vláda účelovo obísť. Splnená nebola ani adekvátna medzirezortná diskusia.
„Preplnené“ väznice
Jedným z argumentov vlády novely trestného zákona je potreba odľahčiť slovenské väznice, ktoré sú podľa nich preplnené. Amnesty International s týmto dôvodom zásadne nesúhlasí. Plánované zmeny majú totiž najviac poznamenať tresty za korupciu či najzávažnejšiu ekonomickú kriminalitu. Tento typ páchateľom pritom podľa organizácie rozhodne väzenské cely neplnia.
„Stačí pohľad na fakty. Ročne je dlhodobo uložených viac ako 5500 nepodmienečných trestov, korupcie sa týka priemerne menej ako 5 (slovom päť) z nich. Len pre porovnanie, pri krádežiach ide o viac ako 1500 trestov ročne. S najpočetnejšou skupinou z nich pritom novela neplánuje robiť žiadne zásadné zmeny,” uviedlo Amnesty International na sociálnej sieti.
Na základe schválenej legislatívnej úpravy Úrad špeciálnej prokuratúry ma odovzdať k 15. januáru všetky spisy a písomnosti Generálnej prokuratúre v skončených veciach, a v neskončených krajskej prokuratúre. Okrem zaniknutia Úradu špeciálnej prokuratúry má vláda v pláne taktiež znížiť tresty za korupciu a pozmeniť úpravu o štatúte chráneného oznamovateľa, písali sme TU.
Vládna koalícia navrhla začiatkom decembra reformu trestnej politiky. V rámci jej pôvodného uznesenia navrhuje úplne zrušenie Špeciálnej prokuratúry na čele s Danielom Lipšicom ku 15. januáru. Podľa vlády majú tieto kroky viesť ku posilneniu právneho štátu a eliminácii sporov medzi Generálnou a Špeciálnou prokuratúrou. Ďalej má legislatíva taktiež znížiť tresty za korupciu či zmeniť fungovanie Úradu na ochranu oznamovateľa.