V pondelok (9.10.) zasiahlo východné Slovensko silné zemetrasenie. Epicentrom sa stala obec Ďapalovce, otrasy cítili aj v Prešovskom a Košickom kraji. Na celom území zanechalo zemetrasenie nesmierne škody. Sila zemetrasenia mala byť 4,9 magnitúdy, naposledy sa takéto zemetrasenie na Slovensku vyskytlo pred 80 rokmi.
Na východnom Slovensku cca 18 km severozápadne od Humenného došlo k zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 4,9. Prvé otrasy zazneli o 20:23 SELČ, potvrdil oficiálny slovenský seizmologický web. Ľudia cítili a videli ako sa trasie nábytok. Zemetrasenie bolo v hĺbke 18 kilometrov a bolo zaznamenané seizmickými stanicami. Pre spresnenie údajov prosí Ústav vied o zemi SAV občanov o vyplnenie elektronického dotazníka.
V obci Ďapalovce, ktorá bola zasiahnutá najviac, bolo evakuovaných vyše 40 ľudí, starosta tak vyhlásil mimoriadnu situáciu. Samosprávy vyzývajú občanov na opatrnosť a zachovanie pokoja. Prebehli aj zasadnutia krízových štábov. Momentálne poisťovne posudzujú škody, ktoré sa líšia od lokality. Doposiaľ boli škody hlásené až vo výške dvoch miliónov eur, uviedla pre TASR hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní Eva Jacková. Podľa platných podmienok sú škody kryté až od 6. stupňa na makroseizmickej stupnice zemetrasenia.
Na situáciu reagovalo aj Ministerstvo vnútra. “Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR doteraz neeviduje následky na živote a zdraví ani závažnejšie materiálne škody, “ píšu zástupcovia rezortu na svojom facebooku.
V postihnutých oblastiach sú hlásené strhnuté elektrické vedenia a výpadky energie. Vyzýva občanov, aby zachovali pokoj a kontaktovali čísla tiesňového volania len v nevyhnutných prípadoch. Ministerstvo vnútra momentálne situáciu monitoruje a je v kontakte s prednostami príslušných okresných úradov.
K škodám po zemetrasení sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Zemetrasenie, ktoré včera žiaľ zasiahlo časť východného Slovenska si vyžiadalo v niektorých obciach vyhlásenie mimoriadnej situácie. Pre časť ľudí môže byť aj náprava menej závažných škôd na domoch a bytoch komplikovanejšia a náročnejšia a veľmi ma mrzí, že sa ocitli v tejto situácii. Ďakujem pohotovostným zložkám a tímom, ktoré od včera večera monitorovali situáciu a možné problémy a riziká,” píše na svojej sociálnej sieti.
Podobné ako pondelkové zemetrasenie zažilo Slovensko v roku 1914 pri Giraltovciach. Jeho odhadovaná magnitúda dosiahla 4,8. “Najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie bolo v roku 1963 pri Komárne s odhadovanou magnitúdou 5,7 až 6,3,” uviedol pre TASR Martin Gális z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.