Zvrátenosť systému, ktorý na Slovensku prevládal počas vlády strany Smer Roberta Fica, odhaľuje vyšetrovanie či výsluch osôb v posledných dňoch. Viac ako stostranová obžaloba, ktorú mala redakcia VH možnosť skontrolovať, je plná mien a spoločností spojených s bývalou garnitúrou.
Samotný Robert Fico odmietol vypovedať, ale prezident finančnej správy František Imrecze nie. Rozhodol sa spolupracovať s vyšetrovateľmi.
Nebudeš platiť? Uvidíč tanec. Tak začína fungovať prípad týkajúci sa firiem uvedených vo Ficovej obžalobe s plynutím času a pod ťarchou nových dôkazov.
Ide o prípad spoločností, ktoré boli uvedené v Ficovej obžalobe. Ale koniec koncov… Kaliňák vo väzbe, Fico odmieta vypovedať. Nie tak ako ostatní. Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze sa pred pár dňami priznal vyšetrovateľom, že okrem „zmlúv“ na daňový úver Andreja Kisku a Igora Matoviča dostal aj ďalšie neštandardné žiadosti od ľudí napojených na SMER. Na papierikoch alebo ústne počas osobného stretnutia mu boli povedané mená spoločností, v ktorých mal zabezpečiť daňovú kontrolu a znepríjemniť ich podnikanie. Imrecze neprezradil, kto mu zadal túto úlohu, ale je dôležité, ktoré spoločnosti boli „skompromitované“. „Mal to byť Taper a Budamar,“ povedal Imrecze podľa webu Aktuality.sk. Spoločnosť Budamar bola päť rokov prepieraná médiami a vyšetrovaná pre podozrenie z karuselového podvodu s vratkou DPH. Po piatich rokoch však polícia uviedla, že ani Budamar, ani nikto z vedenia spoločnosti nespáchal žiadny trestný čin!
Za všetkým hľadaj ženu
Koniec koncov detaily kauzy sú popísané aj v tomto článku. Kauza mega úplatku 3 milióny: Bývalého príslušníka SIS súd oslobodil – Júlia Piraňa Mikolášiková – (blog.sme.sk)
V júni 2015 bola daňová úradníčka z Košíc Daniela K. spolu s ďalšou ženou Annou M. obvinená z toho, že od zástupcov Budamaru požadovala úplatok vo výške troch miliónov eur, ktorý mimochodom policajný prezident Tibor Gašpar označil za najvyšší úplatok v histórii slovenskej polície! Tieto peniaze mali použiť na ovplyvňovanie policajtov, prokurátorov a právnikov, celkovo 17 ľudí, ktorí sa podieľali na daňovom vyšetrovaní spoločnosti. Anna M. skončila vo väzbe a Daniela K. bola vyšetrovaná na slobode. Zamestnanec Budamaru svedčil o stretnutiach s ňou na súde. Opísal výhrážky kukláčskeho záťahu do sídla spoločnosti v prípadě, že odmietnu úplatok zaplatiť. Počas vyšetrovania Anna M. začala spolupracovať a súd nakoniec uložil obom ženám trest 18 mesiacov. Okrem toho ich trestné konanie bolo obohatené o zvukové nahrávky. Súd rozhodol, že Budamar sa nedopustil žiadneho trestného činu.
Bola to pomsta politikov?
Celý prípad s plynutím času a prepojením na nové informácie vyzerá, akoby Budamar a ďalšie firmy v minulosti odmietali platiť desiatky politikom SMER-u, a ten si v snahe pomstiť sa objednali daňové kontroly. Nemusíte čítať výročné správy Transparency International o úrovni korupcie v jednotlivých štátoch, aby ste videli, že Slovensku sa naozaj nedarí.
Z vyššie uvedených súvislostí by mohlo vyplývať, že na Slovensku politici a „kmotrovia“ vyberajú od firiem výpalné, a pokiaľ odmietnu platiť, má to následky. Nie je to prípad podobný Budamaru a ďalších firiem? Práve keď expremiér Robert Fico čelí obvineniam, že behom svojej vlády zneužíval štátnu moc a za tým účeleom založil zločineckú skupinu.
ZDROJ FOTO: sme.sk