Slovensko dalo dočasnú stopku dovozu obilia a ďalších produktov z Ukrajiny. Takisto zareagovali aj Maďarsko a Poľsko, tento krok však čelí kritike zo strany Európskej komisie.
Minister pôdohospodárstva Vlčan povedal, že politici by sa mali vyvarovať vyhlásení, ktoré by spustili paniku. „Nie je žiadny dôvod na paniku,“ povedal Vlčan. Kontroly potravín sú u nás častejšie ako v iných susedných krajinách. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka upozornilo, že vyčerpalo všetky zákonné a kompetenčné možnosti regulácie dovozu z Ukrajiny pri zachovaní koridorov solidarity. Bíreš včera upokojil verejnosť vyjadrením, že všetky produkty, ktoré pochádzajú z Ukrajiny, sú analyzované a kontrolované.
Róbert Fico sa k tejto téme vyjadril na facebooku. Podľa neho už by sme sa nemali vyhovárať na Ukrajinu. „Už treba ochraňovať Slovensko,“ zhrnul.
Európska komisia podľa neho opäť zabudla na členské štáty EÚ a namiesto podpory sa ich rozhodla karhať za ochranu životov a zdravia vlastných občanov pred kontaminovanými potravinami z Ukrajiny.
„Neexistuje, aby sme boli v takýchto momentoch ticho a túto vládu, aj keď bez dôvery a mandátu, budeme hnať do roboty, koľko to len pôjde! Nedá sa, nemôžeme, lebo EÚ nedovolí, neberieme ako argumenty. Keď ide o život a zdravie, všetko musí ísť bokom. To, že voláme po lacnejších potravinách pre našich občanov, neznamená, že pristúpime na lacné a kontaminované produkty, ktoré navyše zdevastujú aj našich výrobcov. Práve na takéto chvíle, keď treba buchnúť po stole, aby sa aj v Bruseli zobudili, je medzinárodná spolupráca v rámci V4 nenahraditeľná. Neobmedzene otvoriť trh s Ukrajinou nebol dobrý nápad a nie je to ani v záujme Slovenska a členských štátov EU,“ dodal.
Poľsko a Maďarsko oznámili zákaz dovozu obilia a iných potravín z Ukrajiny, chcú chrániť vlastný poľnohospodársky sektor. Poľský zákaz, vstúpil do platnosti v sobotu, zákaz platí aj pre prepravu cez krajinu. „Zákaz je úplný vrátane zákazu tranzitu cez Poľsko,“ povedal minister ekonomického rozvoja Waldemar Buda, informoval cas.sk.
Varšava aj Budapešť uviedli, že ich zákazy potrvajú do 30. júna. Portál farmer.pl informoval, že v Poľsku sa zákaz vzťahuje na dovoz obilia, cukru, mäsa, ovocia a zeleniny, mlieka, vajec a iných potravín. „Vo vyhlásení maďarského ministerstva poľnohospodárstva zaslanom tlačovej agentúre MTI sa uvádza, že obilie, olejnaté semená a niekoľko ďalších poľnohospodárskych produktov budú zakázané,“ vysvetľuje fafrmer.pl.
Podľa maďarského ministra pôdohospodárstva Istvana Nagya má takéto riešenie pomôcť pri obrane vonkajšieho trhu. V nedeľu vydala Európska komisia vyhlásenie
k rozhodnutiu Poľska a Maďarska . „Obchodná politika patrí do výlučnej kompetencie EÚ, takže jednostranné kroky sú neprijateľné, “ uvádza sa v správe.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta zavedenie dočasného zákazu dovozu vybraných agropotravinárskych komodít na naše územie. Takýmto spôsobom môžeme stabilizovať vnútorný trh a pomôcť s odbytom vlastného obilia.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) privítala rozhodnutie vlády SR, ktorá dnes (17. apríla 2023) dočasne pozastavila dovozy vybraných agropotravinárskych komodít na územie Slovenskej republiky. SPPK súhlasí aj s vybranými komoditami, ktorých sa bude zákaz týkať.
Import – najmä ukrajinského obilia – už mesiace spôsobuje výrazné straty slovenským poľnohospodárom, pretože nedokážu cenovo konkurovať lacnému dovážanému tovaru. Stopka na dovozy, o ktorej dnes rozhodol vládny kabinet, tak umožní domácim poľnohospodárom predať obilie ešte z minuloročnej úrody bez toho, aby museli cenovo konkurovať lacnému ukrajinskému.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už od leta poukazuje na to, že Slovensko musí ostať len tranzitnou krajinou, cez ktorú obilie vypestované u našich východných susedov bude len prechádzať do afrických krajín a krajín ázijského regiónu. Dovozy agropotravinárskych výrobkov v týchto dňoch pozastavilo aj Poľsko a Maďarsko. Slovensko dovozy z Ukrajiny zakázalo dočasne. Tranzit ukrajinských komodít cez naše územie je naďalej povolený a bude podliehať prísnej kontrole.
„Na jednej strane si plne uvedomujeme, že obmedzenie dovozov musí podliehať vzájomnej koordinácii s Bruselom. Na strane druhej sa ale momentálne nachádzame v takej mimoriadne závažnej situácii, že bez zavedenia takejto formy reštrikcie by sme spôsobovali nové straty slovenským pestovateľom s dopadom na stabilitu trhov a znižovanie konkurencieschopnosti našich firiem. Zároveň apelujem na našich pestovateľov, aby sa snažili čím skôr minuloročné obilie odpredať a uvoľniť tak sklady novej úrode, ktorú budú zberať už o pár mesiacov,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bude v tejto situácii nutné dôsledne dodržiavať aj nedávno prijaté rozhodnutie o zákaze spracovania ukrajinského obilia na našom trhu.