Rakovina prostaty: 90% Prípadov je liečiteľných, základom je prevencia

Autor: Jana Kováčová
Zdroj foto: Pixabay (free for commercial use)
Každým rokom sa výskyt rakoviny prostaty zvyšuje. Takmer 90% prípadov je liečiteľných, musí sa však zachytiť v ten správny čas. Najlepším prostriedkom na skorú diagnostiku sú preventívne prehliadky. Každoročne sa na počesť mužského mentálneho zdravia a prevencie výskytu rakoviny prostaty organizuje v mesiaci november kampaň s názvom Movember. Slovenská urologická spoločnosť sa tento rok zapojí už po šiesty krát.

Každým rokom sa výskyt rakoviny prostaty zvyšuje. Takmer 90% prípadov je liečiteľných, musí sa však zachytiť v ten správny čas. Najlepším prostriedkom na skorú diagnostiku sú preventívne prehliadky. Každoročne sa na počesť mužského mentálneho zdravia a prevencie výskytu rakoviny prostaty organizuje v mesiaci november kampaň s názvom Movember. Slovenská urologická spoločnosť sa tento rok zapojí už po šiesty krát. 

Movember je každoročne sa konajúca genderovaná charitatívna udalosť. Jej podstata sa zakladá na tom, že si muži nechajú narásť fúzy, a oholia si všetko ostatné tvárové ochlpenie. Názov vznikol z dvoch anglických slov, Moustache (fúzy) a November. Muži, ktorý sa do charity zapoja, celomesačne zbierajú financie od kamarátov či firiem, a na konci Novembra túto vyzbieranú sumu zašlú na oficiálne konto organizácie. Súčasťou kampane je aj propagácia duševného zdravia a samovyšetrovania. Organizácia ponúka príspevky na podporu konkrétnej osoby a na výzkum či osvetu problematiky. 

 

Myšlienka pre kampaň vznikla v roku 2003, kedy sa skupina kamarátov rozhodla vrátiť naspäť trend nosenia fúzov. O niekoľko dní neskôr sa zhodli, že by mal tento trend vlastne mať aj nejaký hlbší význam. Inšpirácia prišla od jednej z matiek kamarátov, ktorá zbierala peniaze na boj proti rakovine pľúc. Napriek počiatočnej malej skupine participantov sa im podarilo kampaň sformalizovať a vznikol tak Movember, ktorý dnes prebieha až v 21 krajinách po celom svete, uvádza stránka Nierakovine.

 

Karcinóm prostaty je po rakovine pľúc a hrubého čreva jedno z najčastejších malígnych ochorení u mužov. Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva žije na Slovensku celkovo 9000 ľudí s touto diagnózou. V roku 2020 zomrelo na rakovinu prostaty na Slovensku až 600 mužov. Aj pri tomto ochorení je najdôležitejším faktorom liečby jeho zachytenie v počiatočnom štádiu, pretože včas zachytené ochorenia sú liečiteľné. 

 

Vek pacientov 

Rakovina prostaty sa vyskytuje v prevažnej väčšine u mužov nad 50 rokov, výnimkou však nie sú ani mladí. Ak sa vyskytne karcinóm u minimálne jedného člena rodiny, je riziko ochorenia šesť až desať krát vyššie ako u zdravej populácie, píše Unilabs. Výskyt choroby je taktiež spájaný so stravou a životosprávou. Riziko sa drasticky zvyšuje u obéznych pacientov alebo u ľudí s vysokým príjmom cholesterolu v strave, s nedostatkom fyzickej aktivity. 

 

Príznaky 

Väčšinou sa príznaky neobjavia až kým nie je nádor dostatočne veľký, vtedy začne tlačiť na močovod. Medzi najbežnejšie symptómy patrí potreba častého močenia, problém s vymočením, krv v moči alebo neschopnosť kompletného vyprázdnenia. V pokročilých štádiách už dochádza k bolestiam kostí a strata hmotnosti, uvádza National Health Service. 

 

Vyšetrenie

Diagnostika sa skladá z viacerých úkonov. Najprv sa začne rozhovorom s lekárom o problémoch s močením, následne sa prevedú ultrazvukové a krvné vyšetrenia a v závere prichádza ku najmenej obľúbenej časti, a tou je prehliadka prostaty. “Čo sa týka tej najchúlostivejšej časti prehliadky – mužovi prehmatáme genitál a urobíme vyšetrenie cez konečník, či je všetko v poriadku. Cez konečník je totiž prostata výborne dostupná u väčšiny pacientov. Takto dokážeme posúdiť jej veľkosť aj vysloviť prvotné podozrenie na rakovinu,” opisuje priebeh urológ MUDr. Ján Švihra ml. pre Národný portál zdravia

 

Nová metóda

Urológ Ján Švihra ml. priniesol na Slovensko novú metódu diagnostiky. Oproti tradičnej biopsii prostaty, ktorá sa vykonáva pod kontrolou ultrazvuku, je omnoho detailnejšia. Jedná sa o fúznu biopsiu, kde špeciálny softvér spája snímky magnetickej rezonancie s ultrazvukovým obrazom. “Po fúzii týchto dvoch zobrazení sme schopní vidieť podozrivé ložiská v pacientovej prostate naživo. Diagnostika rakoviny prostaty je tak oveľa presnejšia”, vysvetlil Švihra pre spravodajský portál Národný portál zdravia.

 

Každý muž na Slovensku, ktorý sa nachádza v rizikovom veku má nárok na preventívnu urologickú prehliadku, ktorej predmetom je komplexné vyšetrenie a skríning, ktorú prepláca poisťovňa. Ak by mali občania nejaký akútny problém alebo otázku, bezplatná onkologická poradňa Ligy proti rakovine na t.č. 0800 11 8811 je k dispozícií každý utorok a štvrtok.