Strana SaS, láka bývalého ministra zahraničia Ivana Korčoka nielen do svojich radov, ale rovno na prvé miesto kandidátky.
Hoci Korčok sa zatiaľ nevyjadruje, čakanie na jeho vyjadrenie by podľa našich informácií už nemalo trvať dlho. Dokázal by Korčok zastabilizovať percentá strane, ktorá podľa piatkového prieskumu agentúry IPSOS stratila za posledný mesiac takmer tri percentuálne body? V Slobode a solidarite možno čoskoro nezostane kameň na kameni. Hoci strana sa snaží držať informácie pod pokrievkou, viacero jej členov už naznačilo, že Sulíka by mohol na čelných pozíciách vystriedať exminister Korčok. Sulíkova strana nie je jedinou, ktorá by ho chcela mať vo svojich radoch, Korčok však už dávnejšie vyhlásil, že ak do nejakej strany vstúpi, bude to práve SaS.
Sulíkovci mu pritom ponúkajú nielen radové členstvo, ale aj pozíciu jednotky na kandidátke a následne potenciálne aj pozíciu predsedu strany. Rozhodnutie by malo padnúť už čoskoro. „Ivan Korčok dostal ponuku. Vyjadrenie očakávam tento mesiac,“ napísal nám Sulík. Pre aktuality.sk sa v piatok rozhovoril podpredseda SaS a bývalý Korčokov štátny tajomník Martin Klus. „Ak líder kandidátky uspeje a dokonca by sa mohol stať premiérom, asi je zrejmé, kto by bol prirodzený kandidát na predsedu,” povedal Klus. Všetci oslovení SaS-kári nám potvrdili, že na ťahu je momentálne Korčok. „Chápem, že je to horúca téma, ale kým sa pán Korčok finálne nevyjadrí, sú predčasné akékoľvek úvahy na túto tému,“ povedal nám podpredseda SaS Marián Viskupič. „V SaS sme sa dohodli, že s akýmikoľvek ďalšími informáciami už počkáme až do definitívneho vyjadrenia pána Korčoka,“ potvrdzuje aj Klus. SaS podľa prieskumu agentúry IPSOS stratila za posledný mesiac až tri percentá a predbehlo ju PS.
Podľa politológa Jozefa Lenča za to môžu nekonečné naťahovačky medzi SaS a OĽaNO. „SaS bola účastná konfliktu, ktorý unavoval spoločnosť a zrejme aj niektorých voličov SaS, ktorí hľadali menej konfliktnú alternatívu. Práve títo voliči mohli smerovať k PS,“ hovorí politológ. SaS, podobne ako OĽaNO, je vo svojej podstate nie veľmi demokratickou stranou. Je možné, že ak sa predsedom stane niekto, kto nie je zakladateľom strany, bude to mať pozitívny dopad na vnútornú demokratizáciu strany, čo by následne mohlo aj otvoriť priestor pre jej väčšiu popularitu medzi voličmi. Do veľkej miery to bude závisieť od toho, aké politické zručnosti bude Ivan Korčok mať. O jeho diplomatických a medzinárodnopolitických zručnostiach niet pochýb, ale nevieme nič o tom, ako by robil politiku v rámci pôsobenia v straníckom a politickom systéme. Či SaS-ke s Korčokom pribudnú percentná, by bolo veštenie z gule. Môžete mať dobrého predsedu, ale môže sa objaviť situácia alebo udalosť, ktorá tie percentá zrazí.
ZDROJ: CAS.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk