Ministerstvo vnútra prehodnotilo svoje kroky.
Vláda v pôvodnom znení novely Trestného zákona navrhovala skrátiť premlčacie lehoty za znásilnenie na desať rokov. Na nátlak opozície a občanov sa však rozhodla ustúpiť a ponechať pôvodné znenie legislatívy. Pri trestných činoch ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie by sa teda mali uplatňovať doterajšie premlčacie doby a to v podobe 20 rokov, informuje TASR.
„Premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch voči životu a zdraviu zostanú rovnaké, aké boli dodnes. Pocit bezpečia ľudí na Slovensku je pre nás prioritou,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na sociálnej sieti. Rezort uvádza, že tieto alternácie v zákone sú výsledkom spoločenskej objednávky. Vláda navrhuje schválenie úpravy v skrátenom legislatívnom konaní.
V praxi to teda znamená, že pri obdobných trestných činoch sa bude uplatňovať 20 ročná premlčacia doba v prípade zločinov, ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody na najmenej desať rokov. Medzi tieto činy patrí napríklad sexuálne násilie a zneužívanie, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, výroba detskej pornografie ale aj vražda či zabitie.
„Nepremlčíte nás“
Za svoj predošlý návrh si Ficova vláda zniesla veľké množstvo kritiky od opozičných politikov ale aj občanov Slovenska. Najviac prominentne znel názor opozičnej poslankyne Martini Holečkovej (KDH) ktorá iniciovala protest v podobe oranžových tričiek a transparentov „Nepremlčíte nás“. Skrátenie spomínanej premlčacej doby považuje za výsmech obetiam znásilnenia.
Spoločnosť taktiež šokovalo vyjadrenie poslanca Smer-SD Richarda Glücka. „Veď sa pozrite, čo sa deje v tom svete, v tej Amerike, že si nejaká žena po 17 rokoch spomenie, že bola niekým znásilnená a na základe takéhoto tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania,“ vyhlásil čerstvý poslanec v snemovni. Viac sa dočítate TU.
Vláda navrhuje účinnosť tejto úpravy od 15. marca, čo je rovnaký dátum aký má nadobudnúť platnosť spomínaná novela Trestného zákona, ktorá bola schválená v parlamentom 8. februára v skrátenom legislatívnom konaní. Za vládny návrh hlasovalo 78 poslancov. Novela obsahuje znižovanie trestných sadzieb a rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá by po novom mala spadať pod Úrad Generálnej prokuratúry, uvádza Ministerstvo spravodlivosti SR.