Eduard Heger premiér Slovenskej republiky a predseda strany Demokrati minulý týždeň požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poveria byť naďalej premiérom. Stalo sa tak po tom, čo odišiel z politiky Samuel Vlčan. Heger naďalej zostáva vo funkcii a po vyhlásení úradníckej vlády bude na jeho post vymenovaný nový dočasný premiér viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Vláda sa rozpadá. „HLAS – sociálna demokracia vníma odchod Hegerovej vlády ako nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné voľby,“ reagovala na aktuálne dianie strana HLAS.
Eduard Heger premiér SR sľúbil, že sa pokúsi priviesť Slovensko stabilne a v pokoji k demokratickým a parlamentným voľbám. Po odchode druhého ministra za posledné dni Samuela Vlčana, sa rozhodol nečakať a tak Edurad Heger ponúkol prezidentke alternatívu, namiesto vymenovania úradníckej vlády. Doplnenie neobsadených miest ministrov jej nominantami a alternatívu, že vládu nepovedie. Ale prezidentka žiadnu s týchto alternatív neprijala. Rozhodol sa a požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia zastávať funkciu premiéra Slovenskej republiky.
„Slovensko si nezaslúži aby politická kríza pokračovala čo i len jeden deň“ dodal Heger. Všetky súvisiace kroky s odovzdaním vlády, bude prý s prezidentkou koordinovať, a čo najskôr oznámi verejnosti, aby vo vláde nevznikol žiadny zmätok.
Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečka, už nemá zmysel opakovať, čo vláda urobila zle, ale pozrieť sa na to dobré a poďakovať im zato. „Minimálne za držanie jasnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska“, napísal Šimečka v tlačovom prehlásení strany a dodal: „Slovensko teraz čakajú náročné mesiace. My sa v nich budeme správať konštruktívne a podporíme všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu. V kampani ponúkneme kvalitný program a budeme presviedčať ľudí, aby nám dali šancu robiť normálnu, odbornú politiku orientovanú na budúcnosť.”
Strana Republika zastáva tiež negatívny postoj. „Eduard Heger nemal byť na poste premiéra už dávno, najlepšie nikdy,“ uvediol. Vinu na tom nesie podľa neho aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Je potrebné urobiť voľby čo najskôr, ideálne na začiatku prázdnin, dá sa to dosiahnuť mimoriadnym ústavným zákonom,“ dodal Uhrík. „Nemá zmysel to naťahovať, lebo chaos a chudoba sa bude už len prehlbovať. Je nemysliteľné, aby tu ešte 5 mesiacov vládla úradnícka vláda. Treba to rozseknúť čím skôr, nech majú ľudia v lete už od politiky pokoj a nech môžu veci opäť normálne fungovať,“ uviedol Milan Uhrík predseda strany Republika.
Na toto všetko reagovala aj strana HLAS a predseda Peter Pellegrini. „Vláda odborníkov nesmie prekryť zlyhania tejto koalície,“ povedal. Strana Hlas vníma odchod Hegerovej vlády ako nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné voľby. „Strana Hlas- sociálna demokracia sa v tejto situácii bude správať zodpovedne. Od úradníckej vlády očakáva len riešenie prípadných krízových situácii. HLAS – sociálna demokracia nevysloví dôveru tejto vláde, “ uviedol líder Peter Pellegrini.
„Chcem však vyzvať voličov, aby nezabudli, kto chaos a marazmus spôsobil. Igor Matovič, Eduard Heger, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík, sú predstavitelia trojročného chaosu a rozkladu štátu,“ uviedol Pellegrini. „Vyzývame všetky politické strany, aby ukončili tento chaos a v parlamente schválili júlový termín predčasných volieb. Vyzývame Sme rodina, SaS aj PS, aby takýto návrh podporili. Je to jediná cesta ako ukončiť chaos,“ apeloval predseda strany.