Poslancov čaká viacero neprerokovaných bodov, okrem odvolávania Matoviča, je súčasťou programu aj novela zákona

Autor: Redakce
Na snímke plénum poèas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR zaèali v stredu krátko predpoludním rokova o opoziènom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (O¼ANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí èlenovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (O¼ANO). Pod¾a opozície minister nezvláda riadenie uteèeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze.

 

Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne konanie pri opätovnom vyplatení 13. dôchodkov. Rozhodnúť by mali poslanci v utorok aj o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Jeho odvolávanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, tiež Miroslav Kollár a Tomáš Valášek. Za odvolanie ministra chce hlasovať aj Smer-SD a poslanci z mimoparlamentnej Republiky. Na programe majú poslanci napríklad aj zmluvu o pridružení Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre (ESA) na nasledujúcich sedem rokov. Vďaka zmluve sa bude môcť Slovensko okrem iného podieľať aj na budovaní nových európskych satelitov. Počas schôdze by malo plénum rozhodnúť aj o novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne Jozefa Šimka (Sme rodina), ktorú vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Cieľom novely je, aby štát odpustil samosprávam pohľadávky, ktoré vznikli z právoplatného rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie.

 

Súčasťou programu je aj novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú už viackrát presúvali. Návrh, ktorým by sa okrem iného zaviedli záväzné limity verejných výdavkov, schválila vláda ešte v septembri 2020. SaS a OĽANO predložili viacero ekonomických zákonov. Viaceré návrhy z dielne SaS už plénum prerokovalo. Parlament by mal hovoriť ešte o zmene z dielne OĽANO, ide napríklad o nové zdanenie plynovodov či zvýšenie spotrebnej dane z liehu a rozšírenie rozsahu regulovaných subjektov, ktorých sa dotýka osobitný odvod z podnikania.

 

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk