Včera sa na Pražskom hrade konal samit krajín Vyšehradskej štvorky. Hlavnými predmetmi diskusie medzi prezidentami krajín bola inovatívna ekonomika a pomoc Ukrajine.
Čaputová o tom informovala na svojej sociálnej sieti. V stredu sa udial pravidelný samit hláv štátov Vyšehradskej štvorky. Pražský hrad poctili svojou prítomnosťou, okrem našej prezidentky, Katalin Nováková (Maďarsko) a Andrzej Duda (Poľsko). Pražský samit bol Čaputovej posledný. Prezidentke sa mandát končí už na jar, a ako sa už dávnejšie vyjadrila, kandidovať znova nemá v pláne.
„Pražský summit V4 bol môj posledný vo funkcii prezidentky. Za tých takmer 5 rokov sa mi opätovne potvrdilo jedno: ako susedia a krajiny v jednom regióne máme veľa spoločného. A aj keď sa nezhodujeme na viacerých hodnotových, politických alebo geopolitických otázkach, spájajú nás silné medziľudské kontakty, obchodné prepojenia, ale aj výzvy, ktorým ako jednotlivé štáty musíme čeliť. A práve na tieto konkrétne prieniky sme sa dnes zamerali,“ opisuje priebeh stretnutia prezidentka v statuse:
Témy, ktoré hlavy štátu prebrali bola podpora inovatívnej a odolnej ekonomiky. Po nástupe kapitalistickej trhovej ekonomiky sa krajiny stihli relatívne efektívne adaptovať, no ostali však skôr ako výrobne. Prezidentka predstavila krajinám národnú stratégiu Slovenskej republiky na inováciu, výskum a vývoj do roku 2030. Chce, aby sa V4 krajiny stali „mozgovňami“ Európy.
Petr Pavel: Ukrajina potrebuje komplexnú skladačku pomoci
Za debatným stolom nechýbala ani zahraničná politika. Zásadnou problematikou, na ktorú sa viedla diskusia bola pretrvávajúca vojna na Ukrajine a ruská agresia. Prezidenti sa vzájomne ubezpečili, že ich spoločným záujmom je dosiahnutie spravodlivosti a udržateľný mier. Všetky krajiny musia aj naďalej pokračovať vo všestrannej podpore napadnutej Ukrajine. Ako uvádza TASR, prezidentka po skončení samitu prehlásila, že slovenská pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná.
Prezident Petr Pavel sa vyjadril, že sa spoločne s všetkými predstaviteľmi krajín zhodli, že chcú aby Ukrajina uspela a Rusko neuspelo. Na situáciu sa podľa neho pozerajú realisticky. „To, že niektorá krajina dáva väčší akcent na konkrétnu vojenskú pomoc a druhá na materiálnu, prípadne humanitárnu alebo finančnú, je nakoniec dobre, lebo z tých čriepkov sa skladá celá skladačka pomoci, ktorú Ukrajina potrebuje,“ vysvetlila česká hlava štátu pre médiá.
Ako píše v statuse prezidentka, medzinárodný vyšehradský fond je jeden z najviac evidentných nástrojov spolupráce stredoeurópskych štátov V4. Od začiatku svojej existencie podporil už nespočetné množstvo občianskych a komunitných projektov. Názov vyšehradská štvorka sa oslovujú štyri krajiny stredoeurópskeho regiónu, Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko. Pôvodne sa nazývala Vyšehradská trojka, ešte pred rozdelením Československa. História týchto stretnutí však siaha ešte stovky rokov dozadu. Ako píše samotná Visegradgroup, v roku 1335 sa v meste Visegrád konala medzinárodná konferencia kráľov, kde panovníci stredoeurópskych kráľovstiev riešili záležitosti ohľadom ich krajín.
Pozrite si video o zastaveniu vojenskej pomoci Ukrajine, iniciované novou vládou Roberta Fica: