Poslanci včera odsúhlasili programové vyhlásenie štvrtej vlády Roberta Fica. Svoju dôveru vyslovilo 78 poslancov, proti bolo 65. Opozícia vyjadrila jednohlasne svoju jasnú nespokojnosť s dosavadnými krokmi vlády.
Každá nová vláda musí podľa Ústavnej zákonitosti predstúpiť pred Národnú radu SR do 30 dní od svojho vymenovania. Na programe majú poslanci ešte prerokovať dva vládne návrhy. Jedná sa o novelu zákona o kategorizácií ústavnej zdravotnej starostlivosti a novelu zákona o 13. dôchodku. Ich prerokovanie prebehne v skrátenom legislatívnom konaní, informuje Národná rada Slovenskej republiky.
Premiér sa vo svojom reakčnom videu poďakoval koaličným partnerom za spoluprácu a poslancovi Luptákovi poprial skoré uzdravenie. „Je to moja štvrtá vláda. Presne vieme do čoho ideme, a nemienim sa sťažovať. Veď sme o víťazstvo vo voľbách a zostavenie vlády s vašou nenahraditeľnou podporou tvrdo bojovali,“ prehovoril k voličom predseda Smeru-SD. Zdôraznil nastávajúce krátke obdobie na prijatie vládnych rozhodnutí, ktoré do ďalšieho roka nepočkajú. Avizuje tak hektické týždne. Do roku 2024 chce vstúpiť so zákonnou úpravou 13. dôchodku, bonifikáciou úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch a ďalšími krokmi v programovom vyhlásení.
„Dnes sme schválili Programové vyhlásenie a vláde bola vyslovená dôvera v parlamente. Samozrejme opozícia dúfala, že sa nám to nepodarí, aj napriek tomu, že nám ochorel jeden kolega. Prajeme mu skoré uzdravenie. Ideme ďalej,“ napísal predseda koaličného SNS na sociálnej sieti. Dôvery parlamentu sa teší aj Hlas-SD. Ministerka hospodárstva Denisa Saková vyzdvihla najmä presadenie 13-tych dôchodkov do programu vlády. Seniori tak môžu očakávať prilepšenie predvianočných dôchodkov o 300 eur.
Programové vyhlásenie vlády bolo šité horúcou ihlou. Opozícia nesúhlasí
Progresívne Slovensko vyjadrilo nesúhlasné stanovisko voči programovému vyhláseniu vlády, nepredstavuje podľa nich jasnú víziu pre krajinu, jedná sa o „krok do minulosti“. Opozičná strana má v pláne využiť svoje silné opozičné postavenie a spraviť všetko preto, aby sa Slovensko nevrátilo znova do minulosti. Súčasné vládne opatrenia vníma hnutie ako ohrozenie pre Slovenský národ.
„Schválený program ignoruje veľa zásadných problémov. Zároveň je vágny, nekonzistentný a nedôveryhodný. Sľubuje napríklad dodržiavanie legislatívnych procesov, ale už dnes predkladá návrhy cez skrátené konanie. PVV sme nemohli podporiť aj kvôli skúsenosti s aktuálnymi či historickými krokmi Ficových vlád. Nezabudli sme na korupciu, vulgárnosť, nezodpovedné rozhodnutia aj smrť novinára a jeho snúbenice. V podobnom správaní vláda pokračuje aj dnes,“ vyjadril sa poslanec PS Štefan Kišš v statuse na Facebooku:
Dôveru si Ficov kabinet nezískal ani od strany SaS. Príčinou je zastrašovanie policajných príslušníkov či sudcov a ignorancia médií. Má v pláne byť tvrdou a dôslednou opozíciou. Chce v prvom rade chrániť štátnu demokraciu a slobodu slova. K vysloveniu nedôvery sa pripojilo aj KDH, vyhláseniu podľa nich chýbajú konkrétne ciele a merateľné ukazovatele.
KDH pochybuje aj o tom, z kade chce vláda zohnať prostriedky. „Neviem si predstaviť, ako budeme o 4 roky vyhodnocovať, či ho vláda splnila alebo nie. Programové vyhlásenie vlády bolo šité horúcou ihlou len preto, aby si vláda čo najskôr odškrtla túto povinnosť,“ píšu kresťanskodemokratický poslanci na oficiálnom profile hnutia.
Programové vyhlásenie predstavil predseda vlády spoločne so svojim kabinetom minulý týždeň. Diskusie boli vedené po dobu štyroch dní, a za rečníckym pultom sa vystriedalo až 70 poslancov. Heslo sa nieslo v duchu „Lepšie pokojnejšie a bezpečne žiť“. Plánom Ministerstva vnútra je sa zamerať na zefektívnenie verejnej správy a zvýšenie civilnej pripravenosti. Vláda chce prijímať protikorupčné opatrenia, zabezpečiť bezpečnosť občanov a zlepšiť digitalizáciu. O programovom vyhlásení vlády sa dočítate viac v našom predošlom článku.