Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, to je celý názov politickej strany OL ́ANO, ktorú predstavíme v tejto časti seriálu o kandidátoch do volieb na Slovensku. Napriek tomu, že ľudia vláde OľaNO nedôverujú, predvolebné prieskumy verejnej mienky poukazujú na ich rastúce preferencie.
Piatym v rebríčku popularity voličov je hnutie OL’ANO. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sú ďalšou z pravicovejších strán. V roku 2022 vyhrali parlamentné voľby na Slovensku a predsedom vlády sa stal predseda hnutia Igor Matovič. Jeho stranícky kolega Eduard Heger sa ujal úradu v apríli. Pochádza z 1. novembra 2011 a funguje už viac ako 12 rokov. Cieľom tohto ,údajne protikorupčného, hnutia je poraziť skorumpovaných politikov a ich politické strany. Ideologicky nemieri proti kresťanstvu ani proti konzervativizmu.
Prieskumy verejnej mienky, napriek nedostatku dôvery vo vedenie strany, nevyzerajú úplne zle. Podľa štatistických prieskumov Focus a Ako vykázali sedempercentnú podporu voličov na začiatku decembra 2022 a 8,7% na konci januára tohto roka. Priemer za posledný štvrťrok je okolo 7,3 %. Prieskumy verejnej mienky teda naznačujú, že slovenský národ rýchlo zabúda.
V každom prípade, podľa predpovedí portálu Aktuality.sk museli vytvoriť koalíciu so SAS, Progresívnym Slovenskom a minimálne dvoma ďalšími stranami, čo by mohlo viesť k ešte roztrieštenejšej vlád, než bola tá, ktorá padla minulý rok. Zdá sa, že tentoraz sa OĽaNO na premiérske kreslo nevráti a namiesto toho zaujme miesto v opozícii.
Na svojejwebovej stránke hnutie zatiaľ neuvádza stratégiu pre tohtoročné voľby, iba program na rok 2020. Môžeme však predpokladať, že sa to príliš nezmení. Poslednú kampaň rozdelili na štyri body: čestná a spravodlivá krajina; štát, ktorý slúži; štát, ktorý chráni a zefektívňuje hospodárstvo. Cieľom bolo vytvoriť vládu, ktorej by ľudia mohli dôverovať. Keďže ide o protikorupčné hnutie, tento zámer neprekvapuje. Na svojich sociálnych sieťach už vyhlásili vojnu opozícii vedenej Ficom a Pellegrinim, ktorých označujú za populistických vodcov, mafiu alebo slovenskú konšpiračnú žumpu.
„Za bývalých vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho existovala obrovská korupcia. Vďaka nášmu protikorupčnému boju tento problém klesol oveľa nižšie a ľudia ho už takmer nevnímajú. Stále musíme pracovať v zdravotníctve alebo vzdelávaní. Bohužiaľ, roky SMERáckeho rozkrádania zdravotníctva nie je možné v priebehu dvoch až troch rokov napraviť. V Košiciach dobre vedia, kto sú Paška a Raši,“ uviedli na svojej oficiálnej facebookovej stránke.
„Prostriedky máme len vtedy, ak nám ich ich Fico a Pellegrini neukradnú,“ toto bol jeden zo sloganov kampane. Na medzinárodnej scéne sa hnutie stavia za pomoc Ukrajine. „Podporujeme Ukrajinu v boji za slobodu. Putinovi agenti z opozície sú hanbou slovenskej politiky,“ podelili sa o to na Facebooku.
Zaujímavou osobnosťou a vodcom v predchádzajúcich voľbách bol predseda hnutia Igor Matovič, ktorému sa v roku 2020 vďaka veľmi úspešnej volebnej kampani podarilo zosadiť z vedenia Roberta Fica, ktorý bol podľa portálu Reflex na vrchole 12 rokov. Toto víťazstvo však bolo krátkodobé, pretože proti Matovičovej vláde uspelo hlasovanie o nedôvere. Akú stratégiu si zvolí pre svoj návrat?
Všeobecne toto hnutie patrí medzi stredopravicové strany, ale ako takmer každý pred voľbami sa môže pochváliť všetkými ľavicovými krokmi, ktoré podnikli počas svojho posledného volebného obdobia, ako je zvýšenie pomoci rodinám s deťmi, vyplácanie mimoriadnej pomoci dôchodcom atď. Ich protikorupčná agenda zostáva rovnaká ako predtým a protisúťažná kampaň sa príliš nezmenila. Aké úspešné budú tieto voľby pre hnutie po nie veľmi úspešnej vláde, sa ešte len uvidí.
ZDROJ FOTO: FB