Ohrozia pripravované zmeny vo verejnom obstarávaní právny štát?
V najbližších týždňoch má vláda naplánované veľké zmeny zákona o verejnom obstarávaní (VO). Zmeniť chce v prvom rade byrokratické zaťaženie samospráv pri čerpaní eurofondov. Zmeny VO sa majú podľa ministra investícii Richarda Rašiho (Hlas-SD) týkať úplne každého. V rámci zjednodušenia chcú znížiť množstvo kontrol a znížiť limity z piatich na tri úrovne.
Námietky tak budú umožnené iba v prípadoch ak budú skutočne relevantné. Dôsledkom toho tak má dôjsť k obmedzeniu autority miest a obcí, uvádza TASR. Bližšie informácie plánuje rezort predstaviť v najbližších týždňoch. Voči Novele zákona o verejnom obstarávaní za ohradilo opozičné Progresívne Slovensko. Podľa nich je to ďalší nástroj, ktorým Ficova vláda pokračuje v ničení pilierov právneho štátu.
“Pripravovanou novelou radikálne znižujú pokuty za porušenie zákona a zároveň dramaticky zvyšujú limity, do ktorých sa môžu zákazky zadávať do súťaže. Vláda si tiež udeľuje možnosť odvolať podpredsedov ÚVO bez udania dôvodu a totálne pošliapava nezávislosť úradu, “ vyjadril sa predseda PS na sociálnej sieti.
Podľa nich sa premiér snaží týmito zmenami otvoriť dvere pre klientelizmus, korupciu a rodinkárstvo za peniaze daňových poplatníkov. Podpredseda parlamentu tiež dúfa, že schvalovanie tejto novely neprebehne v skrátenom legislatívnom konaní, jako tomu bolo pri Novele trestného zákona a rušení Špeciálnej prokuratúry. Voči týmto uzneseniam sa ohradil aj samotný šéf Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Raši všetky obvinenia odmieta
“PS z tejto témy len vytĺka politický kapitál a nemá o návrhu zákona ani dostatočné informácie. Celý návrh zákona o VO, ktorý systém obstarávania výrazne zefektívni, predstavíme na tlačovej konferencii,“ uviedol minister v statuse na Facebooku. Richarda Raši je toho názoru, že Progresívne Slovensko nemá čo občanom ponúknuť, a preto robí senzáciu zo zákona, ktorý sa momentálne ešte len pripravuje.
Podľa slov ministra sa rezort len znaží uvoľniť ruky starostom a primátorom. Zákon má údajne dodržať všetky limity, ktoré stanovila Európska komisia, a práve naopak umožní obstarávateľom, aby efektívne vykonávali svoju prácu. Nesúhlasí s tým, že by nedošlo k dostatočnej odbornej diskusii. Ministerstvo tiež pripomína, že ako už predtým avizovali, novelu plánujú zaradiť do medzirezortného pripomienkovaného konania.