Naď zase rozdáva stíhačky! Slovensko ich už nepotrebuje? Čo si o tom myslí analytik?

Autor: Redakce

Slovensko sa o obranu nemusí strachovať, keďže ochranu nášho vzdušného priestoru si berú pod patronát české a poľské stíhačky. 

 

Poskytnutie našich dosluhujúcich stíhačiek sovietskej výroby MiG-29 Kyjevu vyzerá byť ideálnym riešením pre Slovensko, ktoré sa potrebuje zbaviť starých strojov, ale aj pre Ukrajinu, ktorej sa zídu v boji. Ako a kedy by k takejto transakcii mohlo prísť a ako bude chránené slovenské nebo po tom, čo sa zbavíme starých sovietskych harabúrd?

 

Slovenskej flotile jedenástich migov sa pomaly končí životnosť. Hoci na papieri by mali byť ešte niekoľko mesiacov či rokov schopné letu, v realite sa podľa odborníkov tieto údaje v prípade týchto strojov nadhodnocovali a skutočnosť je taká, že už dosluhujú. Predstavitelia slovenského ministerstva obrany preto už dlhšie skloňujú možnosť, že by sme ich mohli poskytnúť Ukrajine.

 

„Riešim, či sa nájde súbor krajín, ktoré by boli ochotné odkúpiť to, aby sme boli schopní poskytnúť to Ukrajine, a za to si my kúpime inú techniku. Alebo či nám za migy, ktoré by sme poskytli Ukrajine, poskytnú iný materiál, ktorý by sme mohli použiť na svoju obranu,“ prezradil predtým pre Denník N.

 

Podľa Naďa je suma, za ktorú by sme vedeli speňažiť našich jedenásť migov, poriadne mastná. „Ich hodnota je možno 300 miliónov,“ odhaduje minister obrany, hoci niektorí odborníci túto sumu spochybňujú s tým, že je možno príliš vysoká. Keby sme naše stíhačky posunuli Ukrajine, ale ich cenu by nám už tým či oným spôsobom uhradili západné krajiny, v čom by vlastne spočíval náš dar?

 

„Západné štáty nemajú stíhačky MiG-29. My ich máme, a Ukrajinci ich môžu okamžite začať používať – môžu do nich nasadnúť hneď 1. septembra,“ vysvetľuje analytik Vladimír Tarasovič. Keby im západné krajiny poskytli stíhačky, ktoré majú k dispozícii ony, teda napríklad F-16, ukrajinských letcov aj technikov by na ich používanie bolo potrebné najprv vyškoliť, čo by mohlo trvať mesiace či dokonca roky.

 

Vladimír Tarasovič, analytik SFPA

Stíhačky MiG-29 už prekonali svoj technický režim, hoci na papieri ešte stále nejaký čas majú deklarovaný. My ich už nedokážeme využiť, no ak sa my tak rozhodneme a Ukrajinci to budú chcieť, na Ukrajine ich dokážu využiť či už na bojovú činnosť, alebo na súčiastky a takzvane ich „vykanibalizujú“.

Oni tie 29-ky majú a lietajú na nich, majú ich väčšie množstvo, takže tie naše stroje určite budú vedieť využiť – ak na nič iné, tak na súčiastky. Poskytnúť ich Ukrajine by bolo najjednoduchšie, najpoctivejšie a najprospešnejšie riešenie, pretože ak si niekto myslí, že ich dokážeme predať za ťažké peniaze, tak je na veľkom omyle.

 

ZDROJ: Teraz.sk

ZDROJ FOTO: Teraz.sk