Malo to byť historické zvyšovanie ohodnotenia zdravotných sestier, no je to skôr celonárodná hádka!

Autor: Lukáš Veselý
Riešenie platovej situácie zdravotných sestričiek a pôrodných asistentiek nazval Matovič ako historické zvyšovanie ohodnotenia zdravotných sestier. Sestrám má zdvihnúť nielen základný plat, ale má zaviesť aj jeho povinné zvyšovanie po každom roku odslúženej praxe. Základný koncept odborníci hodnotia kladne, upozorňujú však na viacero nedostatkov. Čo je horšie, tak ani samotné sestry nie sú spokojné s tým, čo sa napokon dohodlo.

K návrhu pristupuje kritickejšie Slovenská komora sestier, zatiaľ čo Odborové združenie sestier je k nemu zmierlivejšie. Práve jeho predsedníčka Monika Kavecká bola prítomná na záverečných kolách rokovaní, zatiaľ čo komora na ne prizývaná nebola.

„Teší nás, že vláda vníma kritickú situáciu. Oceňujeme, že po dlhých rokovaniach vláda zaviedla k finančnému ohodnoteniu aj roky praxe,“ reagovali sestričkovské odbory. Nie štandardne pôsobí fakt, že šéfka odborov Kavecká je aj poslankyňou Matovičovho OĽaNO, a teda človek, s ktorým mala vyjednať zvýšenie platov sestrám, je zároveň jej straníckym šéfom.

O niečo kritickejšie vníma predloženú ponuku Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. „Čo sa týka základnej mzdy, tak tam by išlo v priemere o 200-eurové navýšenie. S tým určite nemôžeme byť spokojní, pretože my sme žiadali 40 % navýšenie, toto vyzerá na 20 %,“ hovorí pre Nový Čas šéfka komory Iveta Lazorová. Aj tá však chváli vládu za to, že chce zaviesť časovú postupnosť, teda nárast platu po každom odpracovanom roku.

„Toto vnímame veľmi pozitívne, bolo to aj súčasťou nášho návrhu,“ hovorí Lazorová. Nedostatkom však podľa nej je to, že robí len veľmi malé rozdiely medzi sestrami podľa stupňa vzdelania či kvalifikácie. „Rozdiely medzi jednotlivými stupňami, teda medzi základnou sestrou, sestrou certifikovanou či sestrou s pokročilou praxou je iba 60 eur. To sestry určite nebude motivovať k tomu, aby si zvyšovali kvalifikáciu,“ dodáva šéfka komory.

Do tretice, vážnou chybou návrhu je podľa Lazorovej to, že sa týka len sestier v nemocniciach a nie ambulanciách. Lazorová pripomína, že ide len o tretinu zdravotných sestier. Minister tvrdí, že sa budú snažiť pridať aj im, avšak to musia urobiť cez dofinancovanie poisťovní.

Vláda v piatok predostrela svoje predstavy o zvyšovaní platového ohodnotenia aj lekárom, ktorým Matovič s Leng varským navrhujú zvýšiť základný plat od budúceho roku o vyše 500 eur v hrubom. „Priemerný plat sa zvýši o 556 eur, čím stúpne priemerný plat lekára v ústavnej zdravotníckej starostlivosti na 4 000 eur,“ informoval po rokovaní s lekárskymi odbormi minister zdravotníctva Lengvarský.

Základný plat neatestovaného lekára v nemocnici by mal byť teda po novom už nie 1,25-násobkom, ale 1,4-násobkom priemernej mzdy, a navyše by sa mal za každý rok praxe zvyšovať o 1 %, a to až po dobu 20 rokov. Pri neatestovaných lekároch by základný plat mal byť naďalej 2,3-násobkom priemernej mzdy, no aj tu sa má pridať 1-percentné zvyšovanie za každý odpracovaný rok po dobu 20 rokov. Či s týmto návrhom bude Lekárske odborové združenie (LOZ) súhlasiť a stiahnu výpovede, ministri nevedeli povedať.

„Pevne veríme, že nakoniec bude prijatý,“ povedal v piatok Matovič. Lekárom podľa neho vláda ustúpila aj v tom, že pôvodne navrhovala jednopercentné zvyšovanie základného platu po dobu 15 rokov, nakoniec súhlasila s 20 rokmi. „Plat 4-tisíc – nemáme sa na konci za čo hanbiť,“ komentoval Matovič.

ZDROJ: cas.sk
ZDROJ FOTO: FB