HLAS odmieta povinné kvóty. Nesúhlasia aby minister vnútra Šimko rozhodoval o povinných kvótach

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Strana Hlas odmieta povinné kvóty pre migrantov a vyzýva ministra vnútra Ivana Šimka, aby nemenil kurz Slovenska v tejto téme. Peter Pellegrini reagoval na status na sociálnej sieti ministra Šimka: „Slovensko by malo byť otvorené európskemu riešeniu utečeneckej témy a podieľať sa na ňom“. Pellegini uviedol „Akoby chcel zmeniť pozíciu Slovenska, ktorú sme my v minulosti niekoľko rokov tvrdo a tvrdohlavo presadzovali a dokonca aj v Bruseli presadili. Zároveň ma vyrušuje, že takýto jeho obrat prichádza v čase, keď nemôžeme hovoriť o žiadnej jednote V4 v tejto oblasti.“

 

V Bruseli sa práve rokuje o zmenách migračného paktu, v ktorom Slovensko doteraz držalo pozíciu odmietania povinných kvót, i keď nepredpokladá, že dnes by prišlo k dohode. „Vynárajú sa informácie, že je ambícia terajšieho predsedníctva v Rade Európy zmeniť tento dokument a nájsť konečne nejaký konsenzus, samozrejme, aj so zavedením povinného prerozdelenia určitého počtu migrantov vzhľadom na veľkosť krajiny a počet obyvateľov,“ uviedol Pellegrini.

Pellegrini odmieta, aby Ivan Šimko, ktorý nemá vyslovenú dôveru, svojvoľne menil kurz a smerovanie Slovenska v tejto téme. „Pán minister mal dopredu požiadať aj o stanovisko výboru pre obranu a bezpečnosť, pretože nie je možné, aby sám, tak, ako si to ráno rozmyslí, prezentoval na rade ministrov nejaký oficiálny postoj Slovenska,“ dodal Pellegrini.

Pellegrini vyzval Borisa Kollára, aby ihneď poveril riadením branno-bezpečnostného výboru parlamentu niektorého z podpredsedov – Denisu Sakovú Z Hlasu alebo Petra Pčolinského zo Sme rodina, aby výbor, ktorý je momentálne bez predsedu, mohol zasadať. „Zároveň by malo byť zvolané spoločné zasadnutie výboru pre európske záležitosti a výboru pre obranu a bezpečnosť, keďže sa to týka oboch, kde by mal byť pozvaný minister Šimko,“ dodal Pellegrini.

Denisa Saková poukázala na to, že všetky okolité krajiny hovoria o zvýšenej nelegálnej migrácii a očakáva sa, že bude ešte narastať. Tlak na južné hranice schengenského priestoru narastá. „Čo sa týka Európskej únie, je tu nárast oproti minulému roku o 136 percent a odráža sa to, samozrejme, aj na Slovensku, pretože od januára do apríla minulého roka bolo zaistených 765 osôb a tento rok od januára do apríla je to približne 4 705 osôb,“ povedala Saková. Na maďarsko-srbskej hranici bolo za posledných päť mesiacov zadržaných 55-tisíc nelegálnych migrantov. Z informácií z maďarských médií podľa jej slov vyplýva, že na maďarskej hranici so Srbskom je denne zaistených zhruba 8 000 až 9 000 osôb.

Roman Mikulec OĽANO argumentuje, že Hlas zbytočne vyvoláva len strach a paniku. „Táto téma je v rámci rokovaní EÚ na stole veľmi dlho. Ani dnešné rokovanie túto tému neukončí,“ povedal Roman Mikulec.