Na spokojné spolužitie by predsa mala stačiť láska! Lenže už dávno to tak nie je. Odjakživa sme potrebovali vzájomný rešpekt, spoločné zvládanie konfliktov, romantika aj kompromisy. Čo ešte potrebujeme na spokojné spolužitie?
Harmonický vzťah nevznikne lusknutím prstov ani osudovou príťažlivosťou. Je to dlhodobý proces aj drina, ktorá však prináša najsladšie ovocie.
Počiatočná zamilovanosť nám príjemne zahmlí zrak a vidíme len bytosť, s ktorou prežívame tie najkrajšie pocity. Lenže po pár mesiacoch sa povestné motýle v bruchu upokoja a všedná realita sa stáva obrovskou skúškou vzájomnej príťažlivosti a porozumenia. Ako teda zistiť, či konkrétny muž alebo žena sú pre nás vhodní? Ak už po pár mesiacoch čelíme konfliktom, hádkam a odlišným postojom, má zmysel pokračovať?
Dôležitosť kompromisov
„Mnoho ľudí sa počas svojho života stretáva s problémami vo svojom sexuálnom živote a vzťahoch. Tieto ťažkosti môžu byť krátkodobé alebo dlhodobé. Či už je niekto slobodný, alebo vo vzťahu, fyzickom, alebo psychickom. Niektoré nedorozumenia prišli po období normálneho sexuálneho fungovania, iné sú dôsledkom niečoho, čo medzi oboma vždy bolo,“ píše na svojej webovej stránke Kate Moylová, vzťahová psychoterapeutka a moderátorka podcastu The Sexual Wellness Sessions. Podľa odborníčky je základom každého úspešného vzťahu kompromis. Nemôžeme očakávať, že sa s druhým človekom vo všetkom stopercentne zhodneme. Mali by sme byť
pripravení na to, že naše potreby sa môžu líšiť, a treba hľadať cestu, ako dospieť k uspokojivej dohode. Moylová zdôrazňuje, že spôsob, akým dokážete robiť kompromisy a vyjednávať s partnerom, je kľúčovým ukazovateľom toho, ako na tom váš vzťah je.
Tragédiou nie sú hádky, tie sú mnohokrát dokonca potrebné. Záleží však na tom, ako nimi prechádzate. Ak sa dokážete vyhnúť urážkam a podkopávaniu dôvery, môžete sa aj z vášnivejšej diskusie poučiť a lepšie spoznať. „So správnou osobou by ste mali byť schopní vyjadriť protichodné alebo odlišné názory bez toho, aby to spôsobilo rozpad vzťahu alebo jeho vážne naštrbenie,“ dodáva terapeutka.
Podporuje sebadôveru
Britský expert na zoznamovanie James Preece je presvedčený, že tá správna osoba podporuje vašu sebadôveru. „Upokojí vás, zahrnie komplimentmi a dá vám vedieť, aký ste úžasný,“ dodal.
Dobrý partner chce, aby ste boli šťastný a nepochybovali o sebe. Nedopusťte, aby neustále zosmiešňoval či ignoroval vaše názory, vzhľad, záľuby. Ak sa chcete cítiť v partnerstve komfortne a spokojne, nemôžete sa báť vyjadriť svoj názor alebo pocity, ktoré vás ťažia na srdci. Polovička by mala byť vaším fanúšikom, niekým, pre koho ste vzácny poklad. Aj s drobnými nedostatkami.
Nevyhnutné drobnosti
„Láska sa rodí z maličkostí, žije z nich a pre ne umiera,“ napísal takmer pred dvesto rokmi romantický básnik George Gordon Byron. Nuž, tie drobnosti sú niekedy veľmi dôležité, pretože z nich sa vytvára celok a v prípade vzťahu obzvlášť.
Zadobre s rodinou aj priateľmi
Nežijete s jeho či jej rodičmi, tak prečo by vám malo záležať, čo si o vás myslia? Toto rozhodne nie je ideálne zmýšľanie pre budovanie harmonického vzťahu. Ak sa rozhodnete s niekým spojiť svoj život, vaše svety sa začnú prelínať. Získať si partnerovu rodinu a priateľov má mnoho výhod. Dokážu oboch lepšie chápať a vaše spolužitie je bohatšie o ľudí, ktorým na vás záleží a prajú vám.
Vzťah, v ktorom sa cítime prijímaní a môžeme slobodne milovať, však tvorí aj množstvo drobných gest. Áno, možno aj romantických. Raz za čas priniesť kvety či potešiť drobnou maškrtou, pripraviť raňajky do postele, pozrieť si s mužom obľúbený zápas, prekvapiť toho druhého pozvaním na večeru. Alebo mu aspoň každý deň povedať či napísať pár milých slov. Čo na tom, že ste mu už lásku vyznali stokrát. Možno práve v ten deň potrebuje cítiť, že sa na vašich citoch nič nezmenilo, že aj po rokoch si vážite všetko, čo ste spolu zažili a vybudovali.
ZDROJ: plus7dni.sk
ZDROJ FOTO: archív teraz.sk