Ďalšie zmeny v Národnej kriminálnej agentúre. Po povinnom ohlasovaní plánovaných zásahov prišli na rad personálne výmeny. A čo bude ďalej?
Policajný prezident Ľubomír Solák nariadil šéfovi NAKA Ľubomírovi Daňkovi výsluhový dôchodok. Do civilu tak odchádza po 25 rokoch, informuje Dennik N. Z policajných radov má oficiálne vystúpiť 31. decembra, kanceláriu však musí opustiť už túto stredu. Po odovzdaní agendy si dočerpá dovolenku, píše SITA. Pozícia riaditeľa pripadne Milanovi Jonisov, ktorému zveril túto funkciu ešte bývalý dočasný policajný prezident Rastislav Polakovič.
Solák okrem Daňka má v pláne vymeniť aj jeho dvoch zástupcov. Personálnym zmenám sa nevyhnú ani jednotlivý riaditelia oborov. Národná kriminálna agentúra(NAKA) je elitná polícia, ktorá sa špecializuje na úplne najzávažnejšie formy trestnej činnosti. Daňko pôsobil v jej vedení od januára 2022. Minister vnútra Matúš Šútaj Eštok (Hlas-SD) sa od začiatku výkonu svojej funkcie netajil svojim osobným negatívnym postojom ku jej predstaviteľom.
Ako sme už predtým písali, minister vnútra ešte na konci októbra rozhodol o pozbavení funkcie príslušníkov NAKA tzv. „čurilovcov“. Konal tak na základe zákona, ktorý zakazuje služby policajtom podozrivým zo spáchania trestného činu. Jeho kroky si však vyslúžili vlnu kritiky, pretože konal v nesúlade zo zákonom. „Čurilovci“ sa totiž nachádzali pod ochranou chránených oznamovateľov. A tak nastal niekoľko mesačný napínavý boj medzi ministrom a kriminálnou agentúrou.
Eštokovi hrozilo dokonca odvolanie z funkcie, ktoré neodbytne iniciovala celá opozícia. Dôvodom bol nesúhlas s jeho čistkami v polícii, odvolanie „čurilovcov“ a vymenovanie kontroverzného Branislava Zuriana za šéfa inšpekcie. Na anonymnom hlasovaní v parlamente ho však národná rada podržala. „Opozičný cirkus sa skončil,“ vyhlásil vtedy Eštok.
Druhá zásadná zmena za posledný týždeň
Hoci sa jedná o podstatný zásah do fungovania kriminálnej agentúry, nie je sa čomu čudovať. Veď ešte minulý týždeň zaviedol šéf NAKA Milan Jonis povinné ohlásenie plánu realizácie. Jonis tak žiada od vyšetrovateľov, aby mu pred zásahom boli doručené plánované kroky niekoľko dní vopred. Vymedzuje si tak právo na rozhodovanie, či policajnú akciu povolí alebo nie. Zavedenie nového pravidla bola reakcia na obvinenia vznesené voči policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi a oligarchovi Norbertovi Bödörovi. Viac sa dočítate TU.