Bývalý šéf policajných odposluchov Jozef Rehák odsúdený na 11 rokov väzenia za spoluprácu so zločineckou skupinou

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB

Dnes sa uzavrel rok trvajúci súdny proces, v rámci ktorého bol bývalý riaditeľ úradu zvláštnych policajných činností, Jozef Rehák, odsúdený na 11 rokov väzenia za viacero závažných zločinov. Rozsudok vyniesol samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica. Rehákovi bol pridelený aj trest prepadnutia majetku a zákaz činnosti vo funkcii verejného činiteľa na obdobie päť rokov. Celý rozsudok ešte nie je právoplatný, a obžalovaní sa môžu odvolať voči nemu do 15 dní od jeho doručenia.

 

Hlavné obvinenia Jozefa Reháka sa týkajú jeho spolupráce so zločineckou skupinou Sýkorovcov. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) mal Rehák poskytovať skupine informácie o polícii a ich operáciách. Tieto informácie následne skupina využívala na manipuláciu s kriminálnymi prípadmi a na prijímanie nezákonných finančných výhod.

Navyše, Rehák bol súdený za prijímanie úplatkov. Dva konkrétne prípady, v ktorých bol obžalovaný prijímania úplatkov v celkovej výške 16-tisíc a 17-tisíc eur, boli preukázané a zohľadnené v rozsudku.

Bývalý šéf policajných odposluchov si k vyneseniu rozsudku na súd nedoručil, a tak momentálne nie je známe, či sa bude odvolávať voči verdiktu. Jeho obhajca, ktorý ho zastupoval počas súdneho procesu, bol však prítomný.

Počas vyše roka trvajúceho procesu sa pred súd dostali viacerí bývalí verejní funkcionári ako svedkovia, medzi nimi boli bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Bernard Slobodník a niekdajší námestník SIS Boris Beňa. Títo svedkovia boli kľúčoví v usvedčovaní Reháka z jeho podozrivých aktivít pre zločineckú skupinu Sýkorovcov.

Rehákovo odsúdenie na 11 rokov väzenia a ďalšie tresty predstavujú dôležitý moment v súdnom konaní, ktorý poukazuje na vážnosť zločinov, do ktorých bol bývalý policajný funkcionár zapletený. Rozsudok takéhoto rázu môže mať dôležité dôsledky pre justičný systém a je kľúčovým momentom v boji proti korupcii a organizovanému zločinu na Slovensku.