Boris Kollár vyzýva na odchod šéfa SIS a policajného prezidenta: „Je čas na obnovu vedenia polície a SIS“

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Hnutie Sme rodina, vedené predsedom Borisom Kollárom, vyjadrilo svoj postoj k aktuálnej situácii týkajúcej sa šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča a policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorí sú predmetom verejnej pozornosti v súvislosti s obvineniami. Boris Kollár zdôraznil, že hnutie bude rešpektovať prípadné odvolanie Michala Aláča, ale zároveň označil situáciu za „prilievanie oleja do ohňa“.

 

Sme rodina bude rešpektovať prípadné odvolanie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča, ktorý čelí obvineniu, ale ide podľa nich o prilievanie oleja do ohňa a odísť z funkcie by mal aj policajný prezident Štefan Hamran.

O otázke odvolania šéfa SIS rozhoduje kompetentná osoba, v tomto prípade premiér Ľudovít Ódor. Kollár však poukázal na dôležitosť zachovania korektnosti a náležitého procesu.

Hnutie Sme rodina vyjadrilo aj svoj názor na situáciu policajného prezidenta Štefana Hamrana. Boris Kollár považuje za spravodlivé a korektné, aby Štefan Hamran tiež zvážil svoj odchod z funkcie. Tým by sa vytvorila priestor pre nových lídrov v rámci polície.

V súvislosti s pondelkovou mimoriadnou schôdzou parlamentu, iniciatívou strany Smer-SD, hnutie Sme rodina vyjadrilo svoju podporu tejto diskusii. Boris Kollár však zdôraznil, že ich podpora nepredstavuje automatickú podporu pre uznesenie predložené na tejto schôdzi. Podstatné pre nich bolo otvoriť otázku a diskutovať o nej, predovšetkým v kontexte zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Hnutie Sme rodina vyzvalo premiéra Ľudovíta Ódora a prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby pri vymenovaní nových vedúcich funkcionárov polície zvolili spravodlivých a čestných ľudí, ktorí nie sú zapojení do žiadnych konfliktov či skupín v rámci orgánov činných v trestnom konaní. Boris Kollár je presvedčený, že vhodných kandidátov na takéto pozície nájdu.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár avizoval, že v úvode septembra sa uskutoční mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej budú poslanci diskutovať o dvoch dôležitých vládnych návrhoch. Ide o novelu trestného zákona a návrh riešenia situácie v zdravotníctve, dve témy, ktoré majú veľký význam pre slovenskú spoločnosť.