BAE SYSTEMS a podozrenie z korupcie v kauze Gripeny. O úplatkoch a nátlaku hovorili politici i vojaci

Autor: Redakce

V marci 1997 sa vláda Václava Klausa (ODS) rozhodla kúpiť moderný typ stíhačiek, ktoré by nahradili lietadlá MiG-21 v službách armády Českej republiky. 10. januára 2001, teda už za vlády Miloša Zemana (ČSSD), bola vyhlásená verejná súťaž, z ktorej však postupne odstúpili všetky spoločnosti s výnimkou BAE SYSTEMS/SAAB. Dňa 22. apríla 2002 vláda Miloša Zemana schválila zmluvy na nákup 24 stíhačiek JAS-39 Gripen od konzorcia BAE SYSTEMS/SAAB. Po povodniach v roku 2002 vláda Vladimíra Špidla (ČSSD) v septembri od plánu upustila a 9. apríla 2004 schválila zmluvy na desaťročný prenájom 14 stíhačiek – z viacerých ponúk boli opäť vybrané zásterky konzorcia BAE SYSTEMS/SAAB. Už počas tendra bola zmluva sprevádzaná podozreniami z nekalého správania a korupcie.

SPOLOČNOSŤ BAE SYSTEMS sa údajne pokúsila použiť Nova TV na svoju propagáciu. Na oplátku ponúkla pomoc riaditeľovi televízie Vladimírovi Železnému pri rokovaniach s belgickou KBC Bank (majiteľ ČSOB), ktorá prevzala požičiavanie televíznej stanice, ktorá mala ťažkosti. Ale nebolo to len o televízii. Jaroslav Strouhal, český úradník na ministerstve financií, ako člen výberovej komisie pre nadzvukové stíhačky, údajne nechal spoločnosť BAE SYSTEMS zabezpečiť ubytovanie v luxusnom hoteli v Paríži. Po zverejnení prípadu musel opustiť komisiu.

Pred uzavretím zmluvy bol nákup Gripens kritizovaný napríklad zástupcami ODS, ktorí tvrdili, že ponuka bola „fraškou“. Tieňový minister zahraničných vecí Jan Zahradil dokonca priamo povedal: „Za vládu lobuje spoločnosť BAE Systems.“

V máji 2001 všetci uchádzači odstúpili z výberového konania, konkrétne Boeing, Lockheed Martin, EADS, Dassault Aviation, pričom zostali len BAE SYSTEMS. Ostatní uchádzači odmietli oficiálne komentovať svoje dôvody. Britské noviny Finantial Times v tom čase informovali, že americká vláda zakázala spoločnostiam Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing účasť na tendri – výberový proces údajne nebol dostatočne transparentný. Vzhľadom na následné súdne spory a urovnanie sporu so spoločnosťou BAE SYSTEMS s vládou USA, o ktorom sme už písali, sa to však zdá byť pravdepodobné.

Po povodniach v roku 2002 česká vláda z ekonomických dôvodov od plánu upustila a v apríli 2004 schválila prenájom stíhačiek namiesto ich nákupu.

Podozrenia z korupcie v tomto prípade najviac rezonovali 20. februára 2007, keď švédska televízia vysielala program o miliardovej korupcii, ktorá údajne sprevádzala rokovania konzorcia BAE-Saab o predaji a následnom prenájme lietadiel Gripen do Českej republiky. Novinári využili svedectvo anonymného zdroja, ktorý bol v minulosti údajne priamo zapojený do transakcií.

Kľúčovou osobou úplatkárstva v Českej republike mal byť vedúci českej kampane gripenských bojovníkov – Brit Steve Mead. Rakúšan Alfons Mensdorff-Pouilly (pracoval ako poradca spoločnosti BAE SYSTEMS v Českej republike a jeho prípadom sa budeme zaoberať podrobnejšie), Čech Richard Háva – riaditeľ Omnipolu (ktorý toto obvinenie v programe priamo poprel) a bývalý kanadský minister Otto Jelinek boli identifikovaní ako sprostredkovatelia.

Kľúčovou osobou pri prvých rokovaniach, ktoré sa neskôr neskončili podpísaním zmluvy, bol identifikovaný bývalý minister financií ČSSD Ivo Svoboda, ktorý sa mal podieľať na získavaní finančných súm od kontaktov z Rakúska a ich ďalšom rozdeľovaní. Podľa informátora boli úplatky rozdané členom vládnucej ČSSD aj opozície. Žiadny z nich však nebol menovaný a informácie v šou neboli podložené žiadnymi dôkazmi.

V priebehu vyšetrovania švédski novinári vystupovali ako zamestnanci britskej bezpečnostnej agentúry, ktorá pracuje pre BAE SYSTEMS, a oslovili bývalého podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí vo vláde Miloša Zemana Jana Kavana. Povedali mu, že v Českej republike hľadajú niekoho, kto by im pomohol čeliť problémom médií v súvislosti s podozrením z úplatkov. V rozhovore Kavan okrem iného navrhol, že by sa mohol pokúsiť ovplyvniť policajné vyšetrovanie prípadu v Českej republike, a pripustil, že úplatky smerovali naprieč politickými stranami. Neskôr vyvrátil svoje slová.

Skorumpované ponuky potvrdili senátori Michal Žantovský (ODA) a Přemysl Sobotka (ODS). Na podnet Žantovského sa polícia začala prípadom zaoberať v novembri 2002, ale v januári 2003 prípad zamietla. Po zverejnení prípadu vo švédskej televízii bývalý náčelník generálneho štábu, generál armády Jiří Šedivý, tiež pripustil, že pri nákupe stíhačiek boli pod silným tlakom a že nákup Gripenov mohol byť sprevádzaný korupciou.

Podľa svedeckých výpovedí počas vyšetrovania prípadu rakúskeho lobistu Alfonsa Mensdorffa-Pouillyho spoločnosť BAE SYSTEMS údajne rozdeľovala úplatky medzi subjekty s rozhodovacou právomocou v zmluvách o zbrojení prostredníctvom konzultantov, krycích spoločností, nadácií a účtov. Len v Českej republike boli pre „tretie“ strany pripravené takmer 2 miliardy Kč.  Alfons Mensdorff-Pouilly bol tiež jedinou osobou, ktorá sa v tomto prípade postavila pred súd. Budeme sa tým zaoberať v nasledujúcom článku.

ZDROJ: iDnes, iHned, euro.cz, iRozhlas

ZDROJ FOTO: sotilasilmailu.fi