Jediný, kto sa postavil pred súd za aktivity spoločnosti BAE SYSTEMS, ktoré sme doteraz opísali, bol rakúsky šľachtic Alfons Mensdorff-Pouilly, ktorý so spoločnosťou dlhodobo spolupracoval. Jeho spoločnosť MPA mala od roku 1992 zmluvu o poradenstve so spoločnosťou BAE SYSTEMS. Pokračujeme retrospektívou prípadov korupcie konzorcia, ktoré má dodať stovky bojových vozidiel do Českej a Slovenskej republiky.
Koncom roka 2008 Michael Piatti-Fünfkirchen obvinil Mensdorffa-Pouillyho z podvodu za nezaplatenie provízie. Mensdorff-Pouilly ho údajne najal v deväťdesiatych rokoch, aby mu umožnil prístup k predstaviteľom českej vlády zodpovedným za rozhodovanie o nákupe stíhačiek. Za to mu údajne sľúbil províziu vo výške jedného milióna dolárov (asi 18,7 milióna korún). Hoci sa Michael Piatti-Fünfkirchen údajne stretol s ministrom financií Ivom Svobodom a manažérom BAE SYSTEMS Julianom Scopcom (na jednom takomto stretnutí sa zúčastnil vtedajší premiér Miloš Zeman),
nedostal žiadnu províziu.
Alfons Mensdorff-Pouilly bol 28. februára 2009 zatknutý v Rakúsku pre podozrenie z prania špinavých peňazí – údajne dostal od spoločnosti BAE SYSTEMS 13 miliónov EUR. Tieto platby však neboli ničím odôvodnené. V obave, že by mohol ovplyvniť vyšetrovanie, zostal Mensdorff-Pouilly vo väzbe 5 týždňov, kým bol vyšetrovaný na slobode. Zistilo sa, že peniaze sa mali previesť prostredníctvom spoločností so sídlom v Britských Panenských ostrovoch Prefinor International, Brodmann Business SA a Pomarex Group SA, pričom posledné dve spoločnosti mali 50% podiel v Spoločnosti Prefinor. Tieto spoločnosti založil Mensdorff-Pouilly a jeho britský partner Tim Landon, ktorý bol v prípade tiež spomenutý ako sprostredkovateľ.
Spoločnosť BAE SYSTEMS údajne poslala väčšinu peňazí najprv spoločnosti Red Diamond so sídlom na Panenských ostrovoch, odkiaľ bola odoslaná spoločnosti Prefinor International. Tridsať percent sumy sa potom rovnomerne rozdelilo medzi dvoch lobistov Mensdorffa a Landona ako údajný poplatok za
poradenstvo. Peniaze boli prevedené napríklad prostredníctvom spoločnosti Valurex International SA, ktorú Landon a jeho ľudia vytvorili v roku 2003 v Paname. Oficiálne mala spoločnosť poskytnúť spoločnosti BAE SYSTEMS informácie o politike, ekonomike a zbrojárskom priemysle v strednej a východnej Európe. Informácie boli také „exkluzívne“, že jej boli zaslané milióny dolárov. V roku 2009 britská vyšetrovacia služba získala fax, v ktorom rakúsky šľachtic výslovne požiadal britskú spoločnosť BAE SYSTEMS o peniaze určené na úplatky Čechom. Ostatné, aj keď menšie sumy sa mali požadovať na ovplyvnenie podnikania v Maďarsku a Rakúsku. Toto bol prvý priamy dôkaz korupcie v tomto prípade.
Následne bol Mensdorff-Pouilly v januári 2010 obvinený britským protikorupčným úradom SFO zo sprisahania s cieľom spáchať korupciu. Vďaka dohode spoločnosti BAE SYSTEMS s Veľkou Britániou a USA vo februári 2010 (ktorú sme opísali v predchádzajúcich článkoch) bol však následne prepustený z väzby a za týždeň zadržania mu bolo dokonca vyplatené odškodnenie vo výške 377 000 libier (približne 10,7 milióna Kč). Hoci bol oslobodený v meste Mensdorff-Pouilly v Británii, vo februári 2012 bol naďalej stíhaný v Rakúsku a obvinený z prania špinavých peňazí, vydávania falošných svedectiev a predkladania sfalšovaných dôkazov.
Vyšetrovanie odhalilo, že podobné peniaze dostal od spoločností OMV Dräger, Eurocopter a MOL. V januári 2013 ho rakúsky súd oslobodil spod obžaloby z prania špinavých peňazí, ale za falšovanie dôkazov dostal dvojmesačnú podmienku. Sudca pri odôvodňovaní rozsudku uviedol: „Oslobodenie spod obžaloby nie je žiarivo čisté. Vec smrdí. Dokonca to veľmi smrdí, ale nie dosť“
Pri plánovaní nového tendra na nových bojovníkov v roku 2011 vtedajší premiér Petr Nečas povedal, že hlavný favorit, švédsky výrobca gripenOv Saab, by sa nemal uchádzať o súťaž, kým nebudú známe všetky podrobnosti o korupcii v pôvodnom tendri. Petr Nečas chcel oznámiť nové výberové konanie, ale nakoniec Česká republika a Švédsko rokovali o pokračovaní prenájmu stíhačiek po roku 2015. Pokiaľ ide o prvé rokovania, Petr Nečas uviedol: „Pozícia švédskej strany je v rokovaniach prekvapivo neužitočná.“ V roku 2014 však vláda Bohuslava Sobotku (ČSSD) schválila predĺženie prenájmu
stíhačiek do roku 2027 s dvojročnou opciou, čo je situácia, ktorá pokračuje.
Česká polícia sa prípadom Gripen zaoberala trikrát, ale zakaždým vyšetrovanie odložila. Najprv to bolo na podnet Michala Žantovského v novembri 2002. V januári 2003 dospela k záveru, že prenájom stíhačiek bol skutočne podplatený, ale vinníci nemôžu byť odsúdení, takže vyšetrovanie bolo odložené. V marci 2007 sa protikorupčná polícia začala prípadom opäť zaoberať (oficiálne začatie vyšetrovania oznámila súčasne švédska polícia). V novembri 2009 však vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov ukončila. V marci 2010 generálna prokurátorka Renáta Vesecká nariadila rozsiahle doplnenie vyšetrovania prípadu, rozhodnutie o zamietnutí trestného prípadu bolo údajne nezákonné a predčasné. Miroslav Topolánek tiež požadoval opätovné otvorenie prípadu.
V priebehu vyšetrovania Česká republika požiadala o spoluprácu, poskytnutie informácií a materiálov Spojeným štátom a Spojenému kráľovstvu. České orgány sa však opakovane sťažovali na nespoluprácu britskej strany. To sa dá ľahko vysvetliť dohodou, ktorá už bola uzavretá medzi spoločnosťou BAE SYSTEMS a britskými a americkými orgánmi, ktoré následne vyšetrovanie ukončili.
V júni 2011 britský premiér David Cameron na naliehanie vtedajšieho premiéra Petra Nečasa prisľúbil spoluprácu a britské orgány následne odovzdali materiály Českej republike. V máji 2014 však generálna prokuratúra v Prahe prípad Gripena konečne odložila. "Neboli zistené žiadne skutočnosti,
ktoré by odôvodňovali začatie trestného stíhania konkrétnej osoby," vysvetlil Marek Bodlák, riaditeľ oddelenia závažnej hospodárskej trestnej činnosti.
ZDROJ: novinky.cz a zde; iDnes.cz; aktualne.cz; ihned.cz a zde