Washington – Americké spravodajské služby pravdepodobne nikdy s určitosťou nezistia, či koronavírus SARS-CoV-2 unikol z laboratória, alebo preskočil zo zvieraťa na človeka. Vyplýva to z rozšírenej verzie správy o pôvode vírusu, ktorej vypracovanie nariadil prezident USA Joe Biden. V piatok o tom informovala agentúra AP.
Táto najnovšia verzia správy, v piatok zverejnená riaditeľkou amerických spravodajských služieb (DNI) Avril Hainesovou, obsahuje viac podrobností vyšetrovania, na ktorom sa podieľali viaceré tajné služby.
Wuchanský virologický inštitút v minulosti „vytvoril chiméry alebo kombinácie koronavírusov podobných SARS“, to však neznamená že „SARS-CoV-2 bol genetický vytvorený inštitútom,“ píše sa v novej správe.
Medializované informácie, že laboratórni výskumníci inštitútu v roku 2019 vyhľadali lekársku starostlivosť v dôsledku respiračného ochorenia tiež podľa správy „nediagnostikujú pôvod pandémie“.
Štyri organizácie z prostredia amerických tajných služieby dospeli k záveru „s nízkou istotou“, že vírus preskočil zo zvieraťa na človeka. Piata agentúra zhodnotila „so strednou istotou“, že prvá ľudská infekcia týmto koronavírusom súvisí s laboratóriom.
Vypátranie pôvodu vírusu s absolútnou istotou trvá dlho, ak to je vôbec možné, komentuje AP.
Respiračné ochorenie SARS, za ktoré je zodpovedný typ koronavírusu, sa objavilo v roku 2003. Jeho pravdepodobné miesto pôvodu – netopierie jaskyne v čínskej provincii Jün-nan -, však výskumníci určili až v roku 2017.
Prvú verziu tejto správy zverejnili americké úrady v auguste. Zúčastnené tajné služby dosiahli „širokú dohodu“, že nový koronavírus nebol vyvinutý ako biologická zbraň.
Správa „je založená na prezumpcii viny a robí z Číny obetného baránka,“ reagovala vtedy Čína s tým, že takýto prístup môže „narušiť a sabotovať medzinárodnú spoluprácu v oblasti zisťovania pôvodu vírusu a boja proti pandémii“.