Na základe nevyhovujúcich výsledkov analýzy 1 500 ton pšenice z Ukrajiny, ktorú ŠVPS SR zachytila v mlyne v Kolárove, zaviedol agrorezort Usmernenie na zákaz spracovania a uvedenia do krmovinového a potravinového reťazca. Podľa usmernenia je prísny zákaz spracovania a uvedenia na trh už naskladneného ukrajinského obilia a múky z neho. V kontrolovanej vzorke sa totiž potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v EÚ a má negatívny vplyv na zdravie ľudí. MPRV SR spolu s podriadenými organizáciami (ŠVPS SR, ÚKSÚP) zabezpečí odber vzoriek všetkého obilia a múk z Ukrajiny, ktoré už sú naskladnené na Slovensku. Dnes sa uskutočnila tlačová konferencia ministerstva pôdohospodárstva.
Šéf štátnej potravinovej a veterinárnej správy Jozef Bíreš sa v pondelok na tlačovej konferencii, že hygienici kontrolujú všetky potraviny, ktoré by mohli byť potenciálne kontaminované. Hygienici nariadili 100-percentnú kontrolu komodít z Ukrajiny.
Bíreš upokojil verejnosť vyjadrením, že všetky produkty, ktoré pochádzajú z Ukrajiny, sú analyzované a kontrolované.
Minister pôdohospodárstva Vlčan povedal, že politici by sa mali vyvarovať vyhlásení, ktoré by spustili paniku. „Nie je žiadny dôvod na paniku,“ povedal Vlčan. Kontroly potravín sú u nás častejšie ako v iných susedných krajinách.
Akonáhle sa objavilo podozrenie na kontamináciu ukrajinského obilia v objeme 1 500 ton v mlyne v Kolárove, okamžite bola spravená jeho „uzávera“, dodal Bíreš. Kontaminované obilie je momentálne v mlyne a rieši sa jeho likvidácia, jednou z možností je jeho spálenie.„Žiadna vzorka múky sa nepotvrdila ako kontaminovaná,“ povedal Vlčan.
Slovenským farmárom preto môžu hroziť existenčné problémy. Nedokážu totiž konkurovať dovozcom lacného ukrajinského obilia.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka upozornilo, že vyčerpalo všetky zákonné a kompetenčné možnosti regulácie dovozu z Ukrajiny pri zachovaní koridorov solidarity.
Tie mali pôvodne slúžiť na vývoz obilia do tretích krajín, veľké množstvá však končia v európskych skladoch a spôsobujú destabilizáciu trhu v členských krajinách EÚ. „Ďalšie, prísnejšie opatrenia na reguláciu dovozu komodít z Ukrajiny je potrebné zaviesť na úrovni vlády,“ zhrnulo ministerstvo.