Invázia na Ukrajinu spustila nielen vlnu kritiky, ale aj otázok, či je Putin v poriadku po zdravotnej stránke a psychickej stránke.
Už niekoľko rokov sa špekuluje, že politika trápia rakovina a Parkinsonova choroba. V spojitosti s pandémiou sa začali objavovať správy, že Putina postihla takzvaná mozgová hmla sprevádzajúca ochorenie COVID-19. Zatiaľ však nie je známe, či zaočkovaný prezident toto ochorenie prekonal. Isté je, že sa pred koronavírusom chráni, čo demonštruje aj rokovaniami za stolmi, ktoré sú dlhé niekoľko metrov.
Neuropsychológ Ian Robertson z Trinity College Dublin vyhlásill, že úlohu v jeho správaní môže zohrávať aj syndróm hubris, teda akési chorobné opojenie vlastnou mocou. Vysvetlil, že u Putina sa spája jeho osobná a politická cesta. „Keď sa syndróm hubris raz presadí v mozgu, osobná a národná cesta sa stanú jednou,“ povedal.
Navyše, zmeny v prednom mozgovom laloku môžu zapríčiniť, že človek nemá prirodzenú schopnosť zvážiť riziko svojho správania. Kremeľ v roku 2014 vyvrátil správu, ktorú zverejnil The New York Post s odovolaním sa na blízky zdroj z okolia prezidenta. Uviedli v nej, že politik trpí rakovinou pankreasu. Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov vyhlásill, že to nie je pravda a všetko je v poriadku.
Ruského lídra údajne liečil lekár z Nemecka a skúsil mu podať aj steroidové injekcie, čo malo súvisieť aj so zmenou jeho zovňajšku. Rovnako sa objavili správy, podľa ktorých Putin trpí Parkinsonovou chorobou, o čom má svedčiť jeho chôdza a zreteľne zredukovaný švih pravej ruky v porovnaní s ľavou. Žiadne oficiálne potvrdenie o možných zdravotných problémoch Putina však Moskva nezverejnila.
ZDROJ: The Daily Mail
ZDROJ FOTO: archív teraz.sk