Oligarchovia a strana Smmer chceli cez Imreczeho vidieť do daňových konaní!

Kauza Súmrak prináša nové odhalenie. Podľa výpovede bývalého šéfa daniarov Františka Imreczeho sa politici zaujímali o daňové konania prominentných firiem. Otázky smerovali napríklad aj k firme bývalého ministra Petra Žigu či spoločnosti Budamar – známej zo staršieho daňového prípadu.

Exprezident Andrej Kiska a líder OĽaNO Igor Matovič mali byť hlavným terčom útokov údajnej zločineckej skupiny okolo Roberta Fica, vyplýva z textu obvinení v najnovšej kauze prominentov Súmrak. Kompromitáciou politických súperov sa to ale nekončilo.

Bývalý šéf finančnej správy a dnes známy kajúcnik František Imrecze sa pred vyšetrovateľom priznal, že dostával aj iné neštandardné požiadavky.

„Toto neboli jediné prípady, kedy bol zo strany politikov a prípadne oligarchov z pozadia strany Smer požiadaný o informácie, prípadne o ovplyvnenie konkrétnych daňových konaní,“ citoval vyšetrovateľ NAKA Imreczeho slová v uznesení o obvinení Roberta Fica a Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD).

Imrecze sa síce vyviňuje, že na to vždy reagoval slovami „nikdy nezasiahnem do priebehu nejakej daňovej kontroly“. Na druhej strane im ale vždy sľúbil, že v požadovaných konaniach zistí stav veci a bude ich informovať. Vo svojom výsluchu Imrecze nespresnil mená, od koho takéto požiadavky dostával – názvy firiem mali byť napísané na lístočkoch alebo ústne vyslovené počas osobných stretnutí.

Medzi spoločnosťami, na ktorých daňové prípady sa ho politici a oligarchovia vypytovali, mali byť aj firmy, ktoré sú priamo alebo cez svojich majiteľov blízke vrcholovým politikom Smeru. Imrecze spomenul napríklad Loject 1-6. Verejnosti sú to pomerne neznáme názvy spoločností zaoberajúcich sa fotovoltikou, ktoré však súvisia s trestným prípadom exministra financií, dnes guvernéra NBS Petra Kažimíra.

Guvernér národnej banky Peter Kažimír je stíhaný v korupčnej kauze z éry, keď šéfoval rezortu financií. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk stojí prípad na tom, že mal dať úplatok 50-tisíc eur už spomínanému Imreczemu. Exminister mal za peniaze požadovať urýchlenie daňových kontrol.

Podľa zistení Aktuality.sk išlo o daňové konania v spoločnostiach Loject, ktoré spoluvlastní známy podnikateľ Ladislav Rehák. Jeho meno sa objavuje aj v prípade podozrivej kúpy Kažimírovej vily. Rehák je oficiálne väčšinovým vlastníkom firmy S.I. Developer, ktorá dnešnému guvernérovi NBS predala vilu na bratislavskej kalvárii za podozrivo nízku cenu. Druhým majiteľom S.I. Developer je architekt obvinený v kauze Mýtnik Miroslav Slahučka. Rehák už dlhšie tvrdí, že väčšinu firmy predal Slahučkovi.

Podnikateľ Rehák má aj dlhodobý biznis súvisiaci s daniarmi – Daňový úrad Bratislava sídli v budove jeho firmy Apores na Ulici Vladimíra Clementisa. Práve táto firma má podiel aj vo firmách Loject, na ktorých daňové konania sa mali za Ficovej vlády vypytovať Imreczem nemenovaní politici či oligarchovia. Imreczeho obhajca nám ani teraz po prevalení kauzy Súmrak nepovedal, či sa na daňové konania v Lojecte pýtal Kažimír.

„František Imrecze vypovedá v kauze týkajúcej sa spoločností Loject v trestnej veci obvinenia guvernéra Národnej banky Slovenska. Vzhľadom k aktuálne prebiehajúcim procesným úkonom bližšie informácie týkajúce sa danej trestnej veci nie sme oprávnení poskytnúť,“ uviedol právny zástupca Imreczeho Miroslav Ivanovič. Mlčí aj Peter Kažimír.

„Tieto otázky sú predmetom vyšetrovania a mimo súčasný výkon funkcie guvernéra NBS. Stále však platí vyjadrenie, že počas svojho pôsobenia na ministerstve financií Peter Kažimír nikdy a nijakým spôsobom neovplyvňoval priebeh daňových konaní v prospech alebo v neprospech konkrétnych osôb,“ odpovedalo komunikačné oddelenie Národnej banky Slovenska.

Biznismen Rehák úplne vylúčil, že by o projekte Loject s exministrom niekedy komunikoval. „Pána Imreczeho osobne nepoznám. S pánom Kažimírom (ani s nikým iným) som sa na tému spoločností Loject nikdy nerozprával,“ uviedol pre Aktuality.sk veľkopodnikateľ Rehák. Dodal, že daňové konania boli uzavreté v neprospech firiem Loject.

Okrem toho poznamenal, že účasť v spoločnostiach Loject je pre spoločnosť Apores finančná investícia. „Vzhľadom na našu minoritnú spoluúčasť nemáme žiadnu výkonnú pozíciu a ani v jej mene v žiadnej súvislosti nekonáme.“

Druhým vlastníkom firiem Loject 1-6 je Michaela Ikrényi Lazarová. Je to manželka právnika Ivana Ikrényiho, spolumajiteľa advokátskej kancelárie Ikrényi & Rehák. Táto kancelária v minulosti organizovala zabíjačku, na ktorej sa zúčastnilo viacero advokátov a sudcov. Bol na nej aj Marian Kočner, o ktorom je záme, že sa chcel dostať do priazne viacerých sudcov.

Advokát Ivan Ikrényi priznal, že už aj on počul verziu o tom, že František Imrecze mal zasahovať do daňových kontrol v ich spoločnostiach Loject. Podľa neho však niečo také nedáva zmysel.

„U nás ani žiadna kontrola nebola. My sa s daniarmi súdime, lebo nám odmietli vyplatiť peniaze v rozpore s princípom daňovej neutrality. Daň bola zaplatená na vstupe aj na výstupe. Všetky doterajšie spory sme vyhrali a daniari nám vždy vyplatili peniaze až po rozhodnutí súdov,“ uviedol advokát.

Pre spresnenie treba uviesť, že guvernér národnej banky Peter Kažimír je v tomto prípade obvinený za ovplyvňovanie daňového konania,  takže nemuselo ísť o daňovú kontrolu.

Ikrényi však rezolútne argumentuje, že finančákov na svojej strane nemali. „Neviem, či sa za nás niekto prihováral, ale mám dojem, že nám finančné riaditeľstvo robilo systematicky zle.“

Firmy Loject vlastnia šesticu fotovoltických elektrární v Dolnom Badíne neďaleko Krupiny. Práve výstavby elektrární sa týkal spor, v ktorom vystupovali okrem firiem Loject aj bratislavský daňový úrad a generálna prokuratúra.

V roku 2011 si firmy Loject objednali výstavbu elektrární od nemeckej firmy, ktorá sa na Slovensku zaregistrovala ako platca DPH a vyfakturovala firmám Loject výstavbu elektrární aj s daňou z pridanej hodnoty. Spoločnosti Loject si potom túto istú daň vypýtali späť formou nadmerného odpočtu DPH – teda ako takzvanú daňovú vratku.

Takýto postup sa však nepozdával bratislavskému daňovému úradu. Podľa neho mali firmy postupovať inak. Dodanie elektrárne na Slovensku považovali len za montáž, nie za stavbu, keďže sa dala rozmontovať a previezť inam. Daniari boli presvedčení, že nemecká firma preto mala slovenským firmám vyfakturovať cenu bez dane (keďže také sú pravidlá pri montáži).

Následne sa mali firmy Loject takpovediac „samozdaniť“ a zaplatiť daň štátu – nie zahraničnej firme. Hoci pre laika je to zrejme pomerne zložitý opis, možno to zjednodušiť: daniari mali iný názor na proces zdanenia ako firmy, a preto blokovali vyplatenie vratiek firmám Loject. Podľa súdnych rozhodnutí išlo o státisícové sumy.

Do celého prípadu sa vložila aj generálna prokuratúra, ktorá podala voči rozhodnutiam daňového úradu protest prokurátora. Daňový úrad, finančná správa a ani ministerstvo financií požiadavkám prokuratúry nevyhoveli.

Prokuratúra sa ale napokon obrátila na krajský súd, ktorý jej dal za pravdu. Voči tomuto rozhodnutiu sa daňový úrad odvolal na Najvyšší súd. Ten dal takisto za pravdu generálnej prokuratúre, resp. firmám Loject.

Súd potvrdil, že dodanie fotovoltickej elektrárne je stavbou, a teda, že firmy Loject a nemecký dodávateľ postupovali správne. Súd vo svojom rozhodnutí dospel k záveru, že daniari musia o daňovej vratke rozhodnúť znovu.

Keď sme sa finančnej správy pýtali, ako vlastne celý prípad u nej dopadol, dostali sme len odpoveď, že nám inštitúcia nemôže nič povedať. „Finančná správa je viazaná rozhodnutím Najvyššieho súdu SR. Vzhľadom na daňové tajomstvo však nemôžeme poskytnúť žiadne bližšie informácie.“

Imrecze vo výpovedi okrem firiem Loject menoval aj ďalšie dve firmy zo známych daňových káuz – Taper a Budamar.

Kým kontext trestného stíhania Petra Kažimíra naznačuje, že na daňové konania firiem Loject sa pýtal vtedajší minister financií, nie je známe, kto mal Imreczeho žiadať o informácie týkajúce sa konaní okolo Taperu a Budamaru.

Firma Taper, ktorá patrí exministrovi životného prostredia a hospodárstva Petrovi Žigovi, podľa týždenníka TREND figurovala v reťazci daňových podvodov, v ktorom daniari pôvodne dorubili Taperu doplatenie státisícov eur. Firma exministra Smeru, ktorý dnes pôsobí v Pellegriniho Hlase, sa však bránila, že sa len stala obeťou pochybného dodávateľa.

„Je pre mňa prekvapením, že sa mal – podľa vašich otázok – niekto pýtať na daňové konanie v súvislosti so spoločnosťou Taper,“ uviedol pre Aktuality.sk šéf spoločnosti Taper Marek Dvořák.

S bývalým ministrom Žigom sa redakcii Aktualít nepodarilo spojiť.

Druhá spomenutá spoločnosť Budamar patrí skupine okolo českého miliardára Tomáša Chreneka. O vyšetrovaní jej podozrení z daňových podvodov za desiatky miliónov eur v roku 2014 písal týždenník .týždeň.

„Pána Imreczeho osobne nepoznám, nikdy som sa s ním osobne nestretol ani iným spôsobom som sa s ním nekontaktoval. Mám vedomosť, že rovnako ako ja sa s pánom Imreczem nikdy nestretol ani s ním nekomunikoval žiaden iný predstaviteľ našej spoločnosti. Priebeh daňového konania bol štandardný jednak v období, kedy pán Imrecze zastával pozíciu prezidenta Finančnej správy SR, ako aj v období, kedy v tejto pozícii boli iní predstavitelia. Podľa polície Budamar daňový podvod nespáchal.“ vyjadril sa k Imreczeho výpovedi šéf Budamaru Peter Malec.

ZDROJ: aktuality.sk

ZDROJ FOTO: Denník N