Ako sa mohlo stať, že si nevšimli dieťa v hniezde záchrany?! Malo tam ležať niekoľko dní!

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave našli v utorok dopoludnia v hniezde záchrany mŕtve dieťa. TASR to potvrdili bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková a hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická. Upozornil na to portál noviny.sk.

Podľa televízie JOJ, išlo o chlapca, ktorý mal byť v hniezde záchrany niekoľko dní. Pod nešťastie sa mala podpísať nefungujúca signalizácia, ktorá mala dať signál, že v inkubátore je dieťa.

„V priebehu dnešného dopoludnia sme v inkubátore hniezda záchrany našli dieťatko, žiaľ, bez známok života. Ihneď sme kontaktovali políciu a prípad riešime v súčinnosti s políciou. Je nám všetkým nesmierne ľúto tejto tragédie a sme plne súčinní s políciou pri vyšetrovaní príčin smrti dieťatka,“ doplnila Kamenická.

Funkčnosť hniezda záchrany sa podľa jej slov pravidelne kontroluje. Šimunková doplnila, že prípad aktuálne vyšetruje polícia.

Ľútosť nad tragédiou vyjadrilo aj občianske združenie (OZ) Šanca pre nechcených, ktoré je iniciátorom hniezd záchrany v SR. Príčiny nešťastia si nevie vysvetliť. Poukazuje na to, že od roku 2004, keď bol na Slovensku zriadený prvý takýto inkubátor, sa nič podobné nestalo. „Nevieme, čo sa vlastne udialo, a nemáme inú možnosť, než si počkať na oficiálne výsledky vyšetrovania,“ konštatuje združenie v stanovisku, ktoré má TASR k dispozícii.

Združenie zároveň poukazuje na to, že nemocnica, ktorej je hniezdo záchrany darované, sa zaväzuje starať nielen o dieťa, ale aj funkčnosť a hygienu samotného hniezda. Zabezpečenie funkčnosti systému spočíva v pravidelnom overovaní funkčnosti, teda v overovaní toho, či sa po každom otvorení hniezda rozozvučí alarm na novorodeneckom oddelení, čo je pre personál nemocnice signál počkať päť minút a následne hniezdo skontrolovať.

„Pred vyše dvomi rokmi sme technicky vylepšovali hniezda záchrany tým, že sme ich napojili na kamerový systém, takže každá nemocnica môže sledovať vnútro hniezda (položené dieťa) aj cez kameru, ktorú môže nechať viditeľnú na ploche počítača pri 24-hodinovej službe na novorodeneckom oddelení a má možnosť neustále periférne sledovať hniezdo záchrany zvnútra,“ zdôraznilo združenie.

ZDROJ: TASR

ZDROJ FOTO: jozef forro