Ruská invázia pokračuje piatym dňom. Slovensko uzavrelo vzdušný priestor pre Ruskú federáciu

Ruská invázia pokračuje piatym dňom. Podľa ukrajinského prezidenta bude dnešok kľúčovým. Od pondelka je zakázaný vstup, výstup alebo prelet vzdušným priestorom Slovenskej republiky pre lietadlá Ruskej federácie. Informoval o tom na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal. Čo sa odvčera udialo?

„V zmysle nariadenia Rady EÚ je oddnes zakázaný vstup, výstup alebo prelet vzdušným priestorom Slovenskej republiky pre všetky lietadlá vlastnené, v prenájme alebo prevádzkované alebo inak kontrolované občanmi Ruskej federácie a všetkým držiteľom osvedčení leteckých prevádzkovateľov, vydaných orgánmi Ruskej federácie,“ vyjadril sa v pondelok Doležal.

Zákaz sa netýka humanitárnych letov, záchranárskych letov a jednosmerných letov, vracajúcich sa prenajatých lietadiel s povolením príslušných slovenských orgánov a v prípade núdzového pristátia alebo núdzového príletu. Dopravný úrad SR už podľa Doležala vydal tzv. NOTAM, čo je oficiálna správa pre užívateľov vzdušného priestoru SR.

Fínsko neumožní štart Rusku a Bielorusku na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji, ktoré sa uskutočnia od 13. do 29. mája v Helsinkách a Tampere. Zároveň požaduje vylúčenie oboch krajín zo všetkých medzinárodných hokejových akcií. V pondelok to na oficiálnej stránke tamojšej federácie uviedol jej predseda Harri Nummela. Fínsko v pondelok rokovalo aj s predstaviteľmi Švédska a Česka o vylúčení Ruska z turnajov Euro Hockey Tour.

Ruskí hokejisti mali byť súpermi Slovenska v helsinskej A-skupine tohtoročných MS, Bielorusi mali nastúpiť v béčku. Rusko by malo na prelome rokov hostiť juniorský šampionát v Novosibirsku a Omsku a na budúci rok sa má v Petrohrade konať elitný šampionát.

Litovská vláda v pondelok oznámila, že požiada prokurátorov Medzinárodného trestného súdu (ICC), aby vyšetrili podozrenia zo spáchania „vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Ukrajine“. Informovala o tom agentúra Reuters. „Každý deň prichádzajú nové materiály, ale už ich máme dosť na to, aby sme mohli podať žiadosť,“ povedala litovská premiérka Ingrida Šimonyté na zasadnutí vlády vysielanom aj v televízii.

Medzičasom Ukrajina podala na Rusko žalobu na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD), oznámil v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev žiada hlavný súdny orgán OSN, aby Rusku nariadil okamžite zastaviť vojenské aktivity. 

„Rusko sa musí zodpovedať za to, že manipulovalo s pojmom genocídy, aby ospravedlnilo svoju agresiu. Žiadame o urýchlené rozhodnutie, ktoré Rusku nariadi okamžite zastaviť vojenské aktivity a očakávame, že pojednávania sa začnú na budúci týždeň,“ dodal ukrajinský prezident. Oznámenie prišlo po Zelenského tvrdení, že konanie Ruska počas vpádu na Ukrajinu, teda bombardovanie materských škôl, obytných oblastí a zón nevojenskej infraštruktúry, nesie známky genocídy.

Lotyšský parlament v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí schválil zmeny zákona o národnej bezpečnosti, ktoré občanom krajiny umožnia bojovať na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters. „Naši občania, ktorí chcú podporiť Ukrajinu a dobrovoľne tam slúžiť na obranu nezávislosti Ukrajiny a našej spoločnej bezpečnosti, musia mať možnosť tak urobiť,“ povedal Juris Rančanis, predseda parlamentného výboru pre obranu, vnútorné veci a prevenciu korupcie, ktorá zákon vypracovala.

Novelu zákona schválil parlamentný výbor pre obranu, vnútorné veci a prevenciu korupcie ešte v nedeľu 27. februára. Tí obyvatelia Lotyšska, ktorí chcú slúžiť na Ukrajine, sa budú musieť zaregistrovať na útvare zálohy ozbrojených síl. Britská vláda neeviduje žiadne výrazné zmeny v ruskom vojenskom jadrovom programe, povedal v pondelok britský minister obrany Ben Wallace s tým, že rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina uviesť tieto zbrane hromadného ničenia do stavu pohotovosti má odpútať pozornosť od toho, že vojna na Ukrajine nejde podľa jeho predstáv. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.

„Nie je tam žiadna významná zmena,“ povedal Wallace v súvislosti s ruskými jadrovými zbraňami. Rozhodnutie uviesť ich do stavu pohotovosti je podľa šéfa britského rezortu obrany prejavom sily v čase, keď sa postup ruských síl na Ukrajine spomalil. Na otázku moderátora rozhlasovej stanice LBC, či je Putin „dostatočne šialený“ na to, aby rozpútal jadrovú vojnu, Wallace odpovedal, že šéf Kremľa „v poslednom čase nepochybne urobil veľa iracionálnych vecí“.

„Nebudem špekulovať o tom, čo by urobil alebo neurobil, ale práve preto všetci na Západe udržiavame naše odstrašujúce prostriedky (jadrové zbrane) v stave pripravenosti,“ dodal. Podobné vyjadrenie poskytol v nedeľu britský premiér Boris Johnson. „Sú to (Ukrajinci) nevinní ľudia, ktorí čelia úplne nevyprovokovanej agresii. V skutočnosti sa deje to, že sa bránia, možno účinnejšie a s väčším odporom, ako Kremeľ očakával,“ povedal Johnson.

V ukrajinskej metropole Kyjev operuje viac ako 400 ruských žoldnierov, ktorí dostali z Kremľa rozkaz zlikvidovať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho vládu a pripraviť pre Moskvu pôdu na prevzatie kontroly. Napísal to vo svojom pondelkovom vydaní britský denník The Times bez uvedenia zdroja. Vagnerova skupina (v zahraničí známa pod označením Wagner Group) je fakticky súkromná armáda, ktorá podľa Západu bojuje za záujmy Kremľa v rôznych zónach konfliktov vo svete.

Komando vagnerovcov podľa denníka The Times priletelo pred piatimi týždňami z Afriky na Ukrajinu s rozkazom odstrániť Zelenského vládu, a to výmenou za „zaujímavý“ finančný bonus. Informácie o ich výsadku sa dostali k ukrajinskej vláde v sobotu ráno, napísali The Times.

Vagnerovcov spájajú s blízkym spolupracovníkom ruského prezidenta Vladimira Putina – miliardárom Jevgenijom Prigožinom. Jednotky Vagnerovej skupiny údajne slúžia ruským súkromným a štátnym záujmom na Ukrajine, v Sýrii a v Líbyi. Svoje služby ponúkli i miestnym predstaviteľom v subsaharskej Afrike vrátane bývalej francúzskej kolónie Mali a v Stredoafrickej republike, píše agentúra AFP.

Nemecko a Taliansko už posielajú Ukrajine zbrane, Maďarsko ale tak neurobí, lebo zbrane potrebuje. Používa ich totiž maďarská armáda, cituje spravodajca TASR vyhlásenie premiéra Viktora Orbána v mimoriadnom rozhovore v nedeľu večer pre verejnoprávnu televíziu M1. Premiér zopakoval postoj svojej krajiny, že Maďarsko musí zostať mimo tohto konfliktu. Nemožno robiť nepremyslené kroky a robiť návrhy, aké robí ľavicová opozícia. Netreba posielať zbrane do susednej krajiny, pretože tam žijú aj Maďari, a je možné, že tieto zbrane môžu použiť prípadne aj proti nim,“ dodal.

Vyhlásil, že v danej situácii je pre Maďarsko zárukou bezpečnosti jedine členstvo v NATO, nech sa konflikt vyvinie akýmkoľvek smerom. Politik opakovane potvrdil, že jeho krajina podporí všetky sankcie, ktoré členské krajiny Európskej únie voči Rusku prijmú. Zdôraznil však, že zo sankcií treba vynechať projekt rozšírenia atómovej elektrárne v meste Paksi, pretože na to doplatia Maďari.

„Kým budem premiérom, sankcie neohrozia bezpečnosť dodávok energií, maďarsko-ruské vzťahy a ani znižovanie režijných nákladov maďarských domácností,“ zdôraznil Orbán. Ruská armáda v pondelok uviedla, že získala vzdušnú prevahu nad ukrajinským územím. Zároveň obvinila ukrajinskú armádu, že civilistov využíva ako ľudské štíty, pričom zdôraznila, že obyčajní ľudia môžu „slobodne“ opustiť Kyjev. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie ruského ministerstva obrany.

„Všetci civilisti v meste môžu slobodne opustiť ukrajinskú metropolu po diaľnici Kyjev-Vasyľkiv. Tento smer je otvorený a bezpečný,“ povedal v televíznom vystúpení hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. „Ruské letectvo získalo vzdušnú prevahu nad celým územím Ukrajiny,“ dodal a obvinil ukrajinské sily, že využívajú civilistov ako ľudské štíty. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl predtým uviedol, že postup ruských vojsk na Ukrajine sa spomalil.

„Ruskí okupanti znížili tempo (svojej) ofenzívy, ale stále sa v niektorých oblastiach snažia dosiahnuť úspech,“ uviedla ukrajinská armáda, ktorú citovala AFP.  Ruské sily cez noc ostreľovali ukrajinské mesto Černihiv na severe Ukrajiny. Útok sa začal o 02:00 a zasiahli počas neho aj budovu, v ktorej sa nachádza materská škola. V centre mesta poškodili päťpodlažný obytný dom.

Nadránom počuli výbuchy aj v okolí hlavného mesta Kyjev a druhého najväčšieho mesta Charkov. Spravodajca BBC uviedol, že obyvatelia Kyjeva môžu v pondelok o 8:00 opustiť podzemné úkryty, keďže sa skončil víkendový zákaz vychádzania. Otvoria tiež potraviny a spustia verejnú dopravu. Metro bude premávať v obmedzenom režime. Ukrajinské úrady informovali, že obyvatelia budú vidieť iné mesto, na aké boli zvyknutí. V uliciach sa totiž nachádzajú protitankové systémy a ďalšie vojenské vybavenie. Dodali, že hlavné mesto je stále v rukách vlády. Upozornili však, že vojna naďalej pokračuje.

Zákaz vychádzania začne opäť platiť dnes o 22:00 tamojšieho času a potrvá do utorka 07:00. Obyvatelia dostali odporúčanie, aby nevychádzali z úkrytov, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu telefonoval s britským premiérom Borisom Johnsonom a povedal, že piaty deň invázie bude kľúčový.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: VH