V okrese Komárno sa vyskytlo nebezpečné ohnisko.
Prvé správy o opätovnom výskytu vtáčej chrípky prišli z 19. januára v okrese Senica, kde sa našlo 70 mŕtvych labutí, u ktorých bolo potvrdené ochorenie, uvádza portál Startitup. Následne sa objavil Ďalší pozitívny nález aj v Bratislave v Devínskej Novej Vsi. Tento týždeň však slovenských chovateľov zasiahla desivá správa.
V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno potvrdili hygienici vtáčiu chrípku. Ešte minulý piatok tam záhadne uhynulo 150 kurčiat. Na farme Nový Pavol sú koncentrované dva veľké chovy. Prvý s 40-tisícimi nosnicami bude musieť byť celý zlikvidovaný. Druhý chov s 200-tisíc kusmi hydiny majú veterinári v pláne monitorovať počas týždennej inkubačnej doby, píšu noviny RTVS. Pôvodom nákazy sú pravdepodobne divé vtáky ako vyššie spomínané labute.
Vtáčia chrípka ohrozuje aj ľudí
Jedná sa o vysoko nákazlivú prenosnú infekčnú chorobu, ktorá postihuje predovšetkým vtákov a hydinu. Vtáčia chrípka sa však môže preniesť aj na cicavce ako napríklad ošípané, no výnimkou nie sú ani mačky či potkany, uvádza Štátna veterinárna správa. Hoci je to veľmi zriedkavé, môže sa ňou nakaziť aj človek, obzvlášť ak sa jedná o vysokopatogénny vírus typu A(H5N1). Ten je totiž omnoho agresívnejší. K prenosu na človeka dochádza buď priamym alebo nepriamym kontaktom s infikovanou hydinou.
U človeka sa vtáčia chrípka prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Klinický priebeh závisí od vlastností vírusu a predošlého zdravotného stavu pacienta. Častokrát je sprevádzaná horúčkou a kašľom. Následne sa veľmi rýchlo presunie do dolných dýchacích ciest. Z toho dôvodu je odporúčané nedotýkať sa uhynutého vtáctva a vyvarovať sa akéhokoľvek kontaktu s divokými jedincami. Ak ste vo vašom okolí zaznamenali podozrivé prípady, je nutné kontaktovať príslušné štátne orgány, informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.