Progresívne Slovensko chce podať Ústavnú sťažnosť. Dôvodom je nový návrh koalície. Takto demokratická vláda nemá konať, odkazuje podpredseda parlamentu Šimečka (PS).
Opozičná strana Progresívne Slovensko avizuje, že ak vláda presadí v skrátenom konaní zrušenie alebo obmedzenie špeciálnej prokuratúr, podá strana sťažnosť na Ústavný súd. Oznámila poslankyňa PS Lucia Plaváková. „Považujem za absurdné, čo sa deje v týchto dňoch,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii predseda Progresívneho Slovenska o aktuálnych krokoch vlády. Strana zdôraznila, že vláda posiela do Bruselu drafty a konzultuje svoje návrhy s Európskou komisiou bez toho, aby o tom informovala ostatných členov vlády a verejnosť.
Podľa Šimečku ide vláde len o to, aby nemohli byť ich ľudia trestne stíhaní a mohli organizovať korupciu na vysokopostavených miestach. Utajené konanie považuje za absolútne neodpustiteľné. Podpredseda parlamentu ešte minulý piatok vyzval vládu, aby tento legislatívny návrh zverejnila. Jeho snahou bolo viesť predmetnú diskusiu, ktorú doposiaľ podstúpené kroky neumožnili.
Ako informuje na facebooku poslankyňa PS Lucia Plaváková, podľa návrhu novely zákona chce vláda oslabiť pôsobnosť Úradu špeciálnej prokuratúry, a to zlúčením špeciálnej prokuratúry pod Generálnu. V praxi by to znamenalo, že všetky prípady, ktoré spadali pod špeciálnu by pridelili podriadenému prokurátorovi generálnej. Taktiež by pod právomoc generálneho prokurátora spadali námietky o zaujatosti voči špeciálnym prokurátorom, a tým by mohol rozhodovať, ktorý prípad by mu bol pridelený.
„Ak schvália návrh novely, ktorú som videla, bude to znamenať priame ohrozenie právneho štátu na Slovensku a vyšetrovania a stíhania korupčných káuz,“ varuje v statuse poslankyňa PS. Konanie Roberta Fica prirovnala ku Vladimírovi Mečiarovi. „ Zdá sa, že Ficov valec ide rýchlo a berie so sebou všetko, čo potrebuje zhodiť zo stola,“ dodala. Občanom Slovenska prisľúbila, že spoločne v strane spravia všetko pre to, aby deštrukciu demokracie zastavili.
Návrh koalície zatiaľ nie je úplne známi, no vláda už dlhšie naznačovala, že by privítala zaniknutie špeciálnej prokuratúry alebo jej zlúčenie pod generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ako dôvod pre tento zásadný krok je pripravovaná reforma trestnej politiky vlády, ktorá podša ich slov smeruje „k posilneniu právneho štátu“. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic by tak o svoju funkciu prišiel o štyri roky skôr. Vláda Roberta Fica ešte pred voľbami varovala, že nesúhlasí s konfliktmi medzi týmito dvoma orgánmi, informuje Denník Postoj.
Premiér Robert Fico navštívil ešte minulý pondelok Brusel, kde sa stretol s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom a spoločne rokovali o zmenách v legislatíve. Európska komisia už na svojom stole obdržala paragrafové znenie tohto návrhu a momentálne prebieha proces vyhodnocovania. Progresívne Slovensko sa snaží s Reyndersom spojiť.