Na námestí vo Zvolene si spolu s Erik Nevolný, Ivana Slivková, Juraj Trebuľa uctili pamiatku SNP. Červená baretka uprostred záplavy tmavých oblekov. K tomu podobne výrazná červená kravata a dve medaily na prednom diele saka. To bolo to, čo zaujalo pozornosť na utorkových oslavách výročia SNP vo Zvolene, ktoré organizovala strana Smer. Na prvý pohľad by ste si mohli myslieť, že ide o člena armády alebo niekoho, kto bol ocenený za hrdinský čin. Avšak, táto výnimočná osoba je v skutočnosti poslancom Miroslavom Sujom, ktorý je dvojkou na kandidátke extrémistickej strany Republika v septembrových voľbách.
Sujove výzorové zvláštnosti, spolu s jeho účasťou na akcii vyzdvihujúcej boj s fašizmom, vyvolali otázky o jeho minulosti a skutočných zásluhách za vojenské medaily. Jeho červený baret je považovaný za symbol najlepších výkonov, tvrdého výcviku a plnenia nebezpečných úloh v armáde. Nosia ho príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia, v ktorom Miroslav Suja v roku 1996 absolvoval výcvik.
Avšak, po ukončení svojho vojenského výcviku rýchlo opustil armádu a začal pracovať pre mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Táto skutočnosť vytvára kontrast k jeho vojenským medailám a vyvoláva otázky o tom, či je oprávnený nosiť tieto vyznamenania.
Medzi Sujove nedaily medaily patrí aj pamätná medaila Jozefa Gabčíka, ktorú mu udelil Klub vojenských výsadkárov, občianske združenie so sídlom v Žiline. Udelenie takejto medaily vyžaduje schválenie prezídia klubu a zvyčajne je to ocenenie za významnú aktivitu. Bez oficiálneho povolenia by medailu nosiť nemal.
Miroslav Suja a jeho minulosť teraz otvárajú otázky o tom, či by politici mali mať právo nosiť vojenské medaily bez odpovedajúcich zásluh. Táto kontroverzia môže mať vplyv na jeho kampaň pred septembrovými voľbami a môže tiež vyvolávať diskusiu o etických normách v politike.