Milan Majerský KDH: Vylúčili sme spoluprácu so Smerom a extrémistami

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Milan Majerský

Milan Majerský predseda KDH predstavil svoje priority v Jasnej a uskutočnil exkluzívny rozhovor pre redakciu Vysoká hra. KDH vylúčilo spoluprácu so Smerom a extrémistami. Do volieb by nešli s tými, ktorý chcú zaviesť registrované partnerstvá, alebo zrušiť špeciálnu prokuratúru. Logo KDH je od počatia až po prirodzenú smrť. 

 

Čo je Vašou prioritou?

Ešte sme nedefinovali s kým by sme spolupracovali, vylúčili sme spoluprácu so Smerom a extrémistami, toto sú pre nás mantinely. Máme priority, ako je zdravotníctvo, školstvo, sociálna oblasť a ekonomická pomoc ľuďom v ťažkých časoch. Nešli by sme do vlády s tými, ktorí by chceli zaviesť registrované partnerstvá, ale zrušiť špeciálnu prokuratúru. Sú to pre nás veci, pretože sme s kresťanskodemokratická strana, chodíme pomedzi ľudí komunikujeme s nimi a jednoducho máme v programe okrem ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť a pre nás je toto červená čiara.

Ako by ste pomohli Ukrajine? 

Ukrajina je politická téma posledného roka číslo jedna, ja sám som zažil v prvých dňoch napadnutiu Ukrajiny Ruskom. *Videl som ako sa bojí človek zachrániť svoju rodinu, svojich blízkych, utekali ľudia pred hrozbami vojny. Na hranici ako prvý sme im pomáhali. Ľudia sú z tejto pomoci, už aj trochu unavený, ale pomoc Ukrajine beriem ako pomoc slabšiemu. Ak niekto silnejší napadne slabšieho, je morálnou povinnosťou pomôcť mu.

Čo si myslíte myslíte o migračných kvótach a migrantoch celkovo? 

To čo sa snaží prijať EÚ, aby sme za každého migranta ktorého nepríjmeme zaplatili 20 tisíc eur, toto je pre nás neprijateľné. Nie je spravodlivé, že my keď prijímame Ukrajincov, aby sme ešte mali pomáhať iným. Samozrejme EÚ musí prehodnotiť schengenskú hranicu, musí ju posilniť, aby bola chránená hranica a vytvoriť v tretích krajinách, čiže tam kde hrozí kolaps úteku týchto ľudí do EÚ, aby sa bezpečnej v tretích krajinách vytvorili utečenecké centrá, kde by mali bezpečie, jedlo, spánok celé rodiny, ktoré sú ohrozené. Tí ľudia utekajú nielen kôli ekonomike, utekajú zo svojich krajín kôli vojne, náboženskému presvedčeniu, kôli hrozbám ich života.

Akoby v tomto mohlo pomôcť Slovensko? 

Slovensko je etablované v EÚ europoslankyňa  Lexman túto tému komunikuje veľmi živo a má v tom jasno. Nebolo by správne, aby sme my prijali utečencov, tým by došlo aj ku kultúrnej zmene obyvateľov Slovenska. Treba si chrániť to, čo je nám vlastné, čo je slovenské. Pomôcť tým ľuďom, ktorým ide o život niekde inde.

Čo si myslíte o tom, že prezidentka nechce kandidovať? 

Je ťažké odpovedať, čo motivovalo pani prezidentku nekandidovať. Zrejme to boli aj útoky niektorých politikov na jej osobu. Čo voči žene nie je celkom dôstojné. Možno to bola rozkolísaná situácia v rámci Európy. Rozhodnutie pani prezidentky bolo dané, má posledný rok  v kresle prezidentky SR, uvidíme čo bude ďalej.

Čo by ste urobil Vy, ak by ste bol prezidentom, ako by ste postupoval? Či by ste sa vzdali, alebo nie? 

Pani prezidentka stále je najpopulárnejším politikom na Slovensku. ja mám takú zásadu, že z boja sa neuteká, toho sa držím. Keď viem, že je dopyt po mojej službe, tak sa jej ujmem a pracujem pre svojich obyvateľov. Keď raz príde signál alebo odpoveď obyvateľov, že nechcú moju službu, tak jednoducho odchádzam. Obľúbenosť prezidentky bola 60% a klesla na 40%, nikto nemôže čakať, že bude stále populárny na vrchole niekoľko rokov.

Ak by ste bol prezident, tak by ste prijali 8 ročné obdobie? 

Prezidentka sa mala možnosť obhájiť, rozhodla sa, že nejde a rešpektujeme jej rozhodnutie. KDH pracuje každé volebné obdobie na svojom kandidátovi.