Hrozí nová mega pandémia? Vysoko nákazlivé plesňové ochorenie, odborníci varujú pred infekciou

Autor: Lukáš Veselý
zdroj foto: Miror

V Manchestri sa objavilo nové plesňové ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri. Ľudia, by to mali začať riešiť už pri prvom podozrení, horzí nám nová pandémia ako bol covid na toto nie sme pripravený. Infekcia sa šíri do mnohých krajín. Kožné infekcie sa prenášajú z jednej osoby na druhú v školách, domácnostiach a prostredníctvom intímneho kontaktu. Táto huba odolná voči terbinafínu je novým druhom nazývaným Trichophyton indotineae. V súčasnosti neexistuje žiadna príprava na epidémiu kožných infekcií. 

 

Potvrdilo sa, že u dvoch žien sa objavilo vysoko nákazlivé plesňové ochorenie. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, čo je agentúra amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb, prednedávnom oznámilo, dvaja pacienti boli zasiahnutí prvými prípadmi kožného ochorenia rezistentného na lieky, známeho tiež ako tinea, po tom, čo utrpeli príznaky vyrážky. Musíme si byť vedomí toho, že je len otázkou času, kedy sa môže objaviť v ďalších krajinách.

Obe ženy mali kožné zmeny na krku, zadku, stehnách a bruchu, príznaky sa našli aj u rodinných príslušníkov, uvádza britský denník „Mirror“. David Denning, profesor infekčných chorôb na Univerzite v Manchestri, uviedol, že infekcia sa šíri do mnohých krajín: „Kožné infekcie sa prenášajú z jednej osoby na druhú v školách, domácnostiach a prostredníctvom intímneho kontaktu. Táto huba odolná voči terbinafínu je novým druhom nazývaným Trichophyton indotineae.“ Prvýkrát bol objavený v Indii a rozšíril sa do Kanady, Nemecka a teraz aj do USA

Infikovaná žena si prvýkrát všimla vyrážky na svojom tele v lete 2021 a o niekoľko mesiacov išla k lekárovi po tom, čo sa jej na celom tele objavili veľké šupinaté vyrážky. Dermatológ jej diagnostikoval tineu a v januári 2022 predpísal antimikrobiálnu liečbu. Podľa lekárov to však neprinieslo žiadne zlepšenie. Žena potom dostávala štyri týždne liečbu antifungálnym liekom itrakonazolom, ktorý nakoniec vyrážku vyliečil. Pacientka nebola v zahraničí. Úrady preto predpokladajú, že nákaza bola rozšírená iba lokálne v USA.

Medzitým, na ceste do Bangladéša, sa u druhej pacientky objavila silná vyrážka. Po návrate do USA sa síce natierala krémami na zmiernenie, no zlepšenie to neprinieslo. Nakoniec, koncom roka 2022, musela navštíviť kliniku trikrát po tom, čo sa jej vyrážka rozšírila. Dermatológovia jej nakoniec dali dva štvortýždňové lieky, ktoré znížili vyrážku o 80 percent. Podľa CDC mala žena tiež rozšírenú, šupinatú prstencovú vyrážku na stehnách a zadku. Kmeň plesne bol testovaný odborníkmi a nakoniec bol identifikovaný ako Trichophyton indotineae.

Profesor Denning pokračoval, že kým sa neobjavil nový druh plesne, lekári úspešne liečili infekcie. Najpravdepodobnejším vysvetlením vzniku tohto nového druhu plesne je rozšírené používanie lokálneho terbinafínu krému v Indii, ktorý úplne nepokrýva infikovanú oblasť ani nepreniká hlboko do kože, čo umožňuje únik rezistentných variantov. Denning poukázal na to, že svet ešte nie je pripravený na epidémiu kožných infekcií, ktorá sa rozvinie v dôsledku vyšších teplôt spôsobených klimatickými zmenami a rezistentným liekom.

„Svet ešte nie je pripravený“ na to, čo sa stane epidémiou kožných infekcií v dôsledku vyšších teplôt spôsobených klimatickými zmenami a rezistentnými liekmi. „Takýchto laboratórií nie je dostatok, ale komerčne sú k dispozícii rýchle testy rezistencie. Svet ešte nie je pripravený na to, čo sa pravdepodobne stane pomaly sa vyvíjajúcou epidémiou týchto kožných infekcií“ uviedol profesor Denning.