Ladislav Matejka SAS tímlíder pre dopravu sa vyjadril k téme zanedbanej infraštruktúry železníc Slovenskej republiky. Slovensko už roky podceňuje stav železníc, neinvestuje do pravidelnej údržby a opráv. „Je to vina najmä dlhodobého zanedbávania za vlád Smeru a „Hlasu“, ktorí na to, paradoxne, dnes poukazujú, čo mi príde až tragikomické,“ exkluzívne uviedol pre Vysokú hru Ladislav Matejka.
Nemal by sa do tejto situácie urgentne zapojiť štát? Asociácia aj federácia totiž v liste tvrdia, že ide o životy a bezpečnosť ľudí, je to reálne tak, ako tvrdia?
Jednoznačne. Nie je to nová situácia, Slovensko už roky podceňuje stav železníc, neinvestuje do pravidelnej údržby a opráv. Je to vina najmä dlhodobého zanedbávania za vlád Smeru a „Hlasu“, ktorí na to, paradoxne, dnes poukazujú, čo mi príde až tragikomické.
Do akej miery je železničná doprava dôležitá pre Slovensko? Je extrémne dôležitá a pokiaľ Slovensko bude reálne chcieť odkloniť nákladnú dopravu z diaľnic na železnice, o čom dnes všetci kvôli emisiám CO2 rozprávajú, jej dôležitosť ešte len narastie.
Už teraz sa počet kamiónov smerujúcich na Ukrajinu zvyšuje. Verím, že čoskoro sa konflikt na Ukrajine ukončí a potom dôjde k masívnej obnove zničeného územia. V dôsledku toho bude potreba presunu tovarov smerom na východ stúpať, na to je ideálna práve železnica. Ak si Slovensko nevstúpi do svedomia, príležitosť využijú okolité krajiny, napríklad Poľsko, pretože ide o zaujímavý prísun financií do štátnej kasy.
Neúdržbou železničnej infraštruktúry dlh neustále rastie, to je jedna vec, štátu akoby rastie dlh, ďalšia vec je, že prepravcovia sa Slovensku vyhýbajú, aby si nepoškodili nápravy, Slovensko sa tak prichádza o peniaze, myslíte, že sa to dá nejako riešiť?
Nijak inak ako opravou železníc a investovaním do celej železničnej infraštruktúry.
Odborári už v médiách skloňovali slovo štrajk, čo si o tom myslíte? Je lepšia diplomatická cesta alebo štrajk?
Vždy je lepšia diplomatická cesta, avšak treba mať pochopenie pre železničiarov, ktorých trpezlivosť už dávno prekročila všetky medze. Keď si spomeniem, že v týchto dňoch štrajkujú železničiari napríklad v Nemecku, kde sú podmienky úplne inde, je to až úsmevné.
Nemala by sa pomoc železniciam nejako ukotviť v legislatíve?
Nemyslím si, takto by sme možno vyriešili jeden problém, len Slovensku ich za posledné 10-tky rokov máme viacero. Potom by v legislatíve musela byť ukotvená aj pomoc pre diaľnice, mosty, rekonštrukcia ciest I, II a III triedy, tunely a takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Železnice potrebujú najmä skutočne silného ministra, ktorý bude vedieť buchnúť do stola a presvedčiť všetkých zúčastnených, že zanedbávanie tejto oblasti je trestuhodné.