V základnej škole v Banskej Bystrici, si spolužiaci urobili nevydarený žart zo svojej spolužiačky, ktorá následne skončila v nemocnici. Šiestačka sa napila zo svojej z fľaše, v ktorej bola naliata voda s dezinfekčným prípravkom -savo.
Podľa informácií mal šiestačke počas hodiny telesnej výchovy na Základnej škole v Banskej Bystrici mal niekto naliať do fľaše s vodou dezinfekčný prípravok a ona ho následne vypila. Školáčku hospitalizovali v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. „Cez detský urgent sme prijali 12-ročné dievča, ktoré požilo čistiaci prostriedok na báze chlóru.“
Dvanásť ročné dievča je v stabilizovanom stave a nie je v ohrození života. Čakajú ju vyšetrenia, gastrofibroskopické, aby sa vylúčilo poškodenie tráviaceho traktu, vyšetrenie ORL nepreukázalo poleptanie slizníc, oznámila hovorkyňa nemocnice Jana Petríková.
Matka uviedla , že deti sa po hodine telesnej výchovy vrátili naspäť na vyučovanie do triedy. Jej dcéra sa napila z vlastnej fľaše a hneď zistila, že niečo nie je v poriadku, tekutinu vypľula. Triedna učiteľka privoňala k fľaši a zacítila chlór.
Dievča chodí na školu druhý rok a so spolužiakmi podľa matky problémy nemá. Matka si nemyslí, že sa stala terčom šikany, pretože do kolektívu zapadla, a spolužiaci ju mali radi.
Dievčatá, na ktoré padlo podozrenie, boli dcérine kamarátky. Podľa nej boli dve kamarátky problémové, vnímajú to tak aj rodičia.
Škola odmieta šikanu na škole.
Psychologička z Centra poradenstva a prevencie v Banskej Bystrici Zuzana Benková povedala, že škola má školského psychológa, špeciálneho pedagóga a asistentov a je vo veľmi intenzívnej spolupráci s centrom poradenstva. Dodáva tiež, že 12-ročné deti sú v období dospievaniam, ktoré sprevádza vzdor aj agresia. Je tu však aj rozum, ktorý by mal vyhodnotiť, čo je žart a čo vážne ublíženie,“ konštatuje Benková.
Dvanásťročné dieťa si musí byť vedomé, čo vykonalo, čo je žart a čo vážne ublíženie.
B. Gröhling sa je z incidentu zhrozený
Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SASKA) a exminister školstva Branislav Gröhling je zhrozený incidentu, ktorý sa odohral na Banskobystrickej základnej škole, keď šiestačke naliali do fľaše s vodou Savo. Škola by podľa neho mala okamžite konať.
„Akákoľvek forma šikany je neakceptovateľná a musí byť riadne vyšetrená. Je dôležité, aby bolo zvolané nutné mimoriadne rodičovské združenie celej školy. Je treba situáciu vysvetliť a prijať opatrenia, aby sa to nezopakovalo – či ide o preškolenie zamestnancov, postihy v školskom poriadku či preventívne aktivity medzi žiakmi. Veľmi by tiež prospelo, keby triedny učiteľ strávil so žiakmi celý deň, potenciálne aj za pomoci školského psychológa,“ hovorí exminister školstva Branislav Gröhling.
Gröhling tiež pripomína, že za jeho pôsobenia prijalo ministerstvo školstva na začiatku roka 2022 Akčný plán riešenia šikanovania v školách. Priamo riadené organizácie následne poskytovali riaditeľom a učiteľom školenia, webináre a semináre, ako predchádzať šikane.
„Čo sa týka všeobecnej prevencie šikany: Je dôležité, aby si škola nastavila nulovú toleranciu šikany. S týmto musí oboznámiť aj učiteľov, rodičov a žiakov a povedať im, že každý jeden prejav šikany bude okamžite riešiť,“ hovorí exminister. Na prevenciu sú podľa Gröhlinga dôležité aktivity s odborníkmi medzi žiakmi, ale aj vzdelávanie učiteľov, ako šikanu riešiť a nebagatelizovať ju v triede či mimo nej. Do školského poriadku by si podľa neho škola mala dať jasné pravidlá, ako šikanu postihuje. „Každý takýto prípad by mala škola okamžite riešiť stretnutím s dotknutými rodičmi, podporným tímom, školským psychológom či poradňou a nielen udeliť trest, ale jasne stanoviť pravidlá do budúcnosti,“ vysvetľuje Gröhling.
„,Chcel by som vyzvať všetky školy, aby šikanu neprehliadli a pomohli vytvoriť na škole také prostredie, kde sa šikana nebagatelizuje, ale okamžite sa už v zárodku rieši so žiakmi aj s rodičmi. Šikana sama od seba nezmizne,“ uzatvára exminister Branislav Gröhling.