Pellegriniho poslanec sa na pôde mimovládky otvorene prihlásil ku koalícii. Stálo ho to pozíciu v strane

Autor: Lenka Zdražilová
ZDROJ FOTO: FB Peter Kmec

Zuzana Pleviková z Mladých sociálnych demokratov zrejme poriadne zamiešala karty. Prezentuje, že Peter Kmec sa prihlásil k vláde Hlasu, PS a SaS. Ten napokon rezignoval. Zostrihané video z diskusie o vojne na Ukrajine tak stálo stranícku funkciu zahranično-politického tajomníka strany Petra Kmeca. Aj keď bolo video účelovo zostrihané, Kmec sa aj tak preventívne vzdal svojej funkcie. 

„Dnes som požiadal predsedu HLASu Petra Pellegriniho o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka HLASu,“ priznal sa Kmec na sociálnej sieti.

Uvedomuje si, že jeho vyjadrenia v akademickej diskusii, hoci výrazne skreslené účelovým zostrihom vo zverejnenom videu, neboli v súlade s oficiálnou líniou strany.

„Želám si, aby HLAS vo voľbách uspel, ostávam v jeho poslaneckom klube a budem sa venovať svojej poslaneckej agende,“ vyjadril .

Peter Pellegrini sa k téme taktiež vyjadril. „Zahraničná politika HLASu je jasná a nemenná – na prvom mieste musia byť slovenské národné záujmy a suverénna proslovenská politika. A rovnako je nám jasné, že o budúcej vláde rozhodnú výlučne ľudia vo voľbách,“ zhrnul na Facebooku.

Podľa Juraja Drexlera, bývalého ministra školstva, vedy, výskumu a športu sa to asi dosť silno prejaví na ďalšom prepade preferencií strany.

„Bohužiaľ problémom Slovenska je presne to, že sa veľa ľudí nevie dôstojne postaviť k tomu, ako tvoriť zahraničnú politiku. Na jednej strane zaznievajú rôzne nezmysly, na druhej ale zase vidíme takýto poddanský predklon. Pokračovalo to rusofóbnymi prejavmi predstaviteľa Hlasu, ktorý si myslel, že sa vyjadruje v úzkom kruhu,“ vyjadril.

Nejde podľa neho len tak o hocikoho, Peter Kmec je totiž v strane fakticky číslo dva. „Celé to zaklincoval neúctivými vyjadreniami na adresu staršej generácie, ktorej želá postupné vymretie, aby to nekomplikovalo zahraničnú politiku. Neuveriteľné,“ zhrnul Drexler.

V skutočnosti sa podľa neho aj malá krajina môže správať suverénne. „A Slovenská republika sa musí správať suverénne. Znamená to mať dostatočne kompetentných ľudí na to, aby sa tvorila chytrá zahraničná politika, na základe jasne pomenovaných záujmov tejto republiky,“ dodal na sociálnej sieti.

Myslí si, že Slovensku nepomôžu ani takí, ktorí si napríklad naivne myslia, že by sme mali „byť samostatní ako Švajčiarsko“, pretože netušia, v akej obrovskej miere je v skutočnosti Švajčiarsko integrované do jednotného európskeho trhu, pričom musí dodržiavať drvivú väčšinu toho, čo sa v Bruseli schváli.
Švajčiari, ale aj ďalšie malé národy, nie sú úspešní preto, že by boli mimo integrácie, ale preto, že sa k nej stavajú zodpovedne, sebavedome a inteligentne.

„Tak isto nepomôžu ľudia, ktorých jedinou agendou je byť v predklone voči niekomu mocnému. Takí, ktorí bezmyšlienkovite preberajú všetky recepty s argumentom tak nám to predpisujú medzinárodné organizácie. Je to trápne. Takýchto diplomatov ani politikov nepotrebujeme. Potrebujeme takých, ktoré vedia budovať spojenectvá s inými politickými skupinami a krajinami. Takých, ktorí vedia robiť pre Slovensko výhodnú medzinárodnú hospodársku politiku. A takých, pre ktorých Slovenská republika nie je len prázdne slovné spojenie,“ dodal.