Séria článkov prezentujúcich slovenské politické hnutia kandidujúce do parlamentu začiatkom septembra pokračuje druhou najsilnejšie podporovanou stranou SMER-SD.Ich dlhoročná tradícia rozhodne prispieva k zaujímavosti článku.Ako je smerovaná kampaň? Akosa im darí podľa prieskumov verejnej mienky? Aký je zvláštny postoj Fica k súčasnej medzinárodnej situácii? Na všetko máme odpoveď.
Druhou najpreferovanejšou stranou v jesenných parlamentných voľbách je SMER – sociálna demokracia. Na rozdiel od konkurenčnej strany HLAS-SD, ktorá má mierny náskok, je to organizácia s relatívne dlhou tradíciou. Podľa ich skromných slov je najväčšou a najúspešnejšou politickou stranou na Slovensku od svojho vzniku v roku 1999.
HLAS-SD vznikol aj odchodom niekoľkých členov zo SMER-SD a založením nového hnutia Petrom Pellegrinim. V súčasnosti má SMER vládnu pozíciu, ale opozičnú. Zameranie je úplne klasické ľavicové. Predsedovia médií sú bývalý premiér Robert Fico a podpredseda Erik Kaliňák.
Predvolebný prieskum spoločností Focus a Ako ukazuje, že preferencie ľudí sa za posledný štvrťrok nezmenili. Strana si drží svojich 16%. Pre o niečo úspešnejší HLAS-SD tak strácajú asi 3%. Na konci novembra 2022 to bolo tiež 15,6 % a v polovici januára 2023 15,9 %. Jasne tu vidíme stabilnú voličskú základňu, a to aj napriek odchodu niektorých dôležitých politikov. Podľa štatistík má SMER relatívne pevnú pozíciu, tretie progresívne Slovensko stráca menej ako 4%.
Orientácia politickej kampane strany nie je prekvapujúca. Pokiaľ ide o hodnoty, je veľmi blízko k HLAS-SD, čo je pravdepodobne to, čo každý očakával. Ich súčasná kampaň však nemá nijaké konkrétne ciele. Hlavným cieľom je zachovanie sociálnej demokracie.
V rámci národnej politiky obhajujú „podporu záujmov slabších a zraniteľných skupín“, ako to uvádzajú na svojich webových stránkach. Napriek tomu bol Fico v minulosti niekoľkokrát kritizovaný za svoje silné názory proti rómskej menšine. Postoj k medzinárodnej politickej situácii sa riadi mottom Slovensko na prvom mieste. A aj keď hovoria, že nie sú proti EÚ, nie vždy to tak funguje.
Nepáči sa im príliš západne orientovaná filozofia Hegela a koalície.
„Je to len ich túžba mať podporu Západu v parlamentných a prezidentských voľbách, aby financovali kampaň a ak sa to nepodarí, aby sa dostali do popredia v medzinárodných organizáciách. Títo ľudia dostanú Slovensko do veľkých problémov pre svoje vlastné zisky!“ vyjadril svoj názor na kroky vlády a vojenskú podporu Ukrajine a zaslanie vojenskej pomoci prostredníctvom Facebooku Fico. Zdá sa, že sa líši aj od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej a novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla. Takíto ľudia, slovami Fica, „prinesú Slovensku katastrofu,“ napísal server Aktualně.cz.
Celkové zameranie politiky strany je orientované čisto ľavicovým smerom, pričom sa objavujú slogany, ako je podpora menšín a zvyšovanie sociálnych dávok. Na medzinárodnej scéne sa podľa nich oficiálne nepostavia proti Západu, ale server SeznamZprávy dokonca nazval predsedu proruským špiónom. S určitosťou môžeme povedať, že Slovensko čaká veľmi zaujímavé voľby.
ZDROJ FOTO: Facebook