Za niektorými z nich dokonca stáli politici
Na základe informácii od výročnej správy platformy Bezpečná.žurnalistik.SK vyplýva, že novinári v minulom roku čelili vyhrážkam a online hrozbám tak ako žalobám či dokonca vyhrážkam smrti. Lukáš Diko, šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) zaznamenal, že evidovali až 48 hlásení o útokoch na novinárov, informuje TASR.
Vo všetkých prípradoch sa jednalo o útoky a vyhrážky mierené na konkrétne osoby alebo médiá. Za niektorými osobnými útokmi stáli dokonca aj politici, ktorých skrz sociálne siete či priame správy alebo telefonáty nasledovali ďalší ľudia. ICJK tvrdí, že novinári vykonávajú svoju prácu vo verejnom záujme a nemali by byť terčom akýchkoľvek útokov a nenávistných kampaní.
Šéfredaktor však netvrdí, že novinári sú bezchybní. „Sme presvedčení, že by mali politici od útokov na novinárov upustiť. Je veľmi dôležité povedať, že si nemyslíme, že novinári nie sú kritizovateľní. Mali by byť kritizovaní, ak urobia nejakú chybu, ale nemali by to byť osobné útoky, ktoré na novinárov kreslia terče pre potenciálnych ďalších útočníkov,“ vyjadril sa Diko pre verejnosť.
Sme tam kde sme boli
Ubehlo presne 6 rokov od tragického dňa kedy bol vo Veľkej Mači vo svojom vlastnom dome zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak spoločne s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou. Motívom jeho zabitia bola investigatívna práca, ktorej sa venoval, infromujú Aktuality, noviny pre ktoré v tom čase Kuciak pracoval. Netrvalo dlho a za krátky čas sa námestia naplnili protestujúcimi voči tehdajšej vláde pod rukou Roberta Fica (Smer-SD), ktorý bol neoficiálne podozrievaný z objednávky Kuciakovej vraždy. O mesiac na to podal demisiu.