V pondelok informoval nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD), že poberatelia dôchodkov dostanú aj v roku 2024 13. dôchodok. Tentokrát však vo výške priemerného dôchodku za predošlý rok. Celkovo sa tak môže jednať o 570 až 600 eur. Zmenu by tak parlament mohol uzákoniť už v prvých mesiacoch budúceho roka.
“Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani. Dohodli sme sa, že budúci rok bude vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za tento rok,“ uviedol Tomáš na tlačovej konferencií.
Problém však nastáva v tom, že Slovensko nemá dostatok financií, z ktorých by dôchodky vyplatilo. Ak si naša vláda vypožičia na finančných trhoch, výnosy, ktoré sú požadované na slovenských dlhopisoch dosiahnu 5%, oproti 4%, ktoré si doposiaľ vláda požičala. Celková suma vychádza aj s predčasnými dôchodkami na 700 miliónov eur. Ak by sme k nim pridali aj vdovecké, sirotské a invalidné, suma sa môže vyšplhať až na jednu miliardu eur, uvádzajú Dáta bez pátosu. Fico na tlačovej besede tiež pripomenul, že 13. dôchodok bol schválený už vo februári 2020, krátko pred parlamentnými voľbami. Ak dôchodcovia minú všetky peniaze, štátu sa v prvom štvrťroku vráti približne 15% dane z pridanej hodnoty DPH naspäť, uvádza iniciatíva.
Na pondelkové vyhlásenie ministra reagovala aj poslankyňa Martina Holečková (KDH), vláda Smeru a Hlasu podľa nej pripravila seniorov o peniaze. Seniori totiž nedostanú dôchodok v plnej výške. „Strany Smer a Hlas sľubovali dôchodcom v kampani 13. dôchodok v plnej výške, no hneď, ako prišli k moci, tak dôchodcom oznámili, že ho nedostanú. Som zvedavá, ako sa chcú pozrieť do očí tomu pol miliónu dôchodcov na Slovensku, ktorým po zaplatení základných výdavkov ostáva menej ako 50 centov na jeden deň,“ vyjadrila sa Holečková pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky. Podľa hnutia KDH by sa 13. dôchodok v plnej výške mal vyplácať v mesačných splátkach. Týmto opatrením by sa zvýšil dôchodky a seniori by dostávali finančnú pomoc počas celého roka.
Na tlačovej konferencií taktiež minister Tomáš uviedol, že jednou z ďalších priorít pre vládu bude pomoc na východe Slovenska, a to postihnutým oblastiam zemetrasenia. Robert Fico aj minister práce potvrdili, že majú v pláne sa stretnúť s predsedom Prešovského kraja a chcú splniť ich požiadavky. Ministerstvo taktiež spustilo plán humanitárnej pomoci v postihnutých obciach. Skrz úrad práce tak poskytujú finančný príspevok domácnostiam vo výške 800 eur. Obce však celkovo môžu požiadať o dotáciu až v hodnote 15-tisíc eur. Financie majú slúžiť na potraviny, osobnú hygienu a stavebný materiál. Touto cestou vyzval aj samosprávy aby posielali žiadosť o peňažnú podporu na ministerstvo práce. V najbližších dňoch má šéf rezortu v pláne vycestovať na východ Slovenska aby prerokoval so zástupcami samosprávnych krajov podobu ich pomoci.
Sociálna poisťovňa vyplatí 13. dôchodok v novembri automaticky, poberatelia tak nie sú povinný o neho samostatne zažiadať. Maximálna suma 13. dôchodku pre tento rok bude 300 eur, dostanú ho tí, ktorí poberajú pravidelne dôchodok v maximálnej výške 268,8 eur alebo nižší. Následne sa suma bude znižovať až na 50 eur, ktorá bude relevantná pre poberateľov s 963,33 eurovým dôchodkom. Priemerný dôchodok na Slovensku je v roku 2023 577 eur, od minulého roku to tvorí nárast o zhruba 62 eur. Množstvo Slovákov si sťažuje na nízke dôchodky, v skutočnosti však v porovnaní s priemernou mzdou sú dôchodky značne vysoké. Predstavujú viac ako 50% priemernej čistej mzdy v národnom hospodárstve, uvádza portál Dôchodok. V Európe sa vyskytuje vo väčšej miere opačný trend, ku vysokým mzdám pripadajú zvyčajne aj nižšie dôchodky.